Podívaná pro otrlé: Mystická verze islámu je plná extrémních rituálů

18.04.2016 - Martin Reichman

Náboženské rituály mají mnoho podob, které nezasvěcencům často mohou připadat bizarní, nepochopitelné, bláznivé a někdy i směšné. Platí to zejména pro okrajová mystická náboženství, jakým je v Indii například súfistická verze islámu.

<p>Súfističtí muslimové v průběhu šestidenního svátku Urs vzpomínají a zakladatele hnutí Moinuddina Chishtiho, imáma a islámského učence, který žil v letech 1141 až 1236.</p>

Súfističtí muslimové v průběhu šestidenního svátku Urs vzpomínají a zakladatele hnutí Moinuddina Chishtiho, imáma a islámského učence, který žil v letech 1141 až 1236.

<p>Během svátku Urs se do Ajmeru v indickém Rádžasthánu sjíždějí tisíce jeho následovníků, aby mu vzdali hold a uctili jeho památku.</p>

Během svátku Urs se do Ajmeru v indickém Rádžasthánu sjíždějí tisíce jeho následovníků, aby mu vzdali hold a uctili jeho památku.

<p>Věrní následovníci musí (mimo jiné) vykonat více než stokilometrovou pouť, plnou sebetrýznění a drsných rituálů.</p>

Věrní následovníci musí (mimo jiné) vykonat více než stokilometrovou pouť, plnou sebetrýznění a drsných rituálů.

<p>Na závěr šestého dne svátku jsou k vidění drsné výjevy, kdy si svatí súfí ostrými předměty vydloubávají oči z důlků.</p>

Na závěr šestého dne svátku jsou k vidění drsné výjevy, kdy si svatí súfí ostrými předměty vydloubávají oči z důlků.

<p>Svátek Urs má ale i svou méně drastickou podobu plnou celonočních zpěvů a oslavných dělových salv.</p>

Svátek Urs má ale i svou méně drastickou podobu plnou celonočních zpěvů a oslavných dělových salv.

  • Zdroj textu:

    Profimedia

  • Zdroj fotografií: ProfimediaReklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907