Podivná oslava narozenin Adolfa Hitlera ve slezském Vítkově

Oslav svých narozenin ve slezském Vítkově se Adolf Hitler samozřejmě nezúčastnil. Jak se ale lišil jejich program v letech 1942 a 1945?

06.05.2023 - Jitka Tláskalová



Každý rok organizovala NSDAP ve slezském Vítkově (německy Wigstadtl) „Führer – Geburtstagfeier“ čili oslavu narozenin vůdce. Šťastným řízením osudu se z let 1942 a 1945 dochoval program. Díky tomu máme jedinečnou možnost porovnat průběh lokálních festivit z dob, kdy se Německu ve válce ještě relativně dařilo a kdy již byla zřejmá jeho prohra.

Večírek bez chybičky

Den oslav připadal samozřejmě na 20. duben. Toho data roku 1889 přišel Hitler na svět v Braunau am Inn. O 53 let později už měli Němci za sebou porážku u Moskvy, ale na jaře se ještě zdálo, že mocnosti Osy vítězí. Důvod k veselí se tedy našel.

Vítkovská oslava s letopočtem 1942 probíhala v Německém domě a začínala až v osm hodin večer. Program zahajovala patřičně řízná pochodová hudba v provedení profesionálního muzikanta. Následovalo vystoupení městské kapely, zábavná scénka, proslov a závěrečný ceremoniál s písní. Na úplný konec se pak vrátil hudebník, který akci zahajoval. V materiálu je přímo poznámka: „Musik bis zur Leerung des Saales.“ Přivolaný profesionál měl tedy hrát, dokud prostor neopustí poslední z hostů. Tahle akce prostě musela být stylová.

Oslava v roce 1945 se již neodehrála ve výstavním Německém domě, ale v hostinci U Müllera. Celý večer doprovázela hudba, proslov pronesl Ortsgruppenleiter, tedy místní skupinový vedoucí, a akci opět ukončila píseň.

TIP: Říšský pacient A: Jak to bylo s Hitlerovou závislostí na drogách?

Mohlo by se zdát, že oslavy z roku 1942 a 1945 se až zas tolik nelišily. Zásadně jiná však byla celková situace. V roce 1945 již probíhala takzvaná totální válka. To znamenalo zákaz všech aktivit, které bezprostředně nesouvisí s konfliktem a nejsou vojensky důležité. V Říši navíc již několik dní zuřila bitva o Berlín a Sověti postupně pronikali do srdce města. Vítkovská slavnost se ovšem zjevně konat musela, a to jaksi za každou cenu. I když si oslavenec o pouhých deset dní později sám vzal život v podzemním bunkru. 


Další články v sekci