Říšský pacient A: Jak to bylo s Hitlerovou závislostí na drogách?

26.03.2019 - Adam Wolfsberg

Během druhé světové války nespoléhali na drogy jen vojáci Wehrmachtu či SS. Nejslavnější německý narkoman stál totiž na samém vrcholku hierarchie třetí říše

<p>Podle záznamů Theodora Morella bral Hitler 74 různých léků a substancí, včetně heroinu, kokainu a injekcí testosteronu.</p>

Podle záznamů Theodora Morella bral Hitler 74 různých léků a substancí, včetně heroinu, kokainu a injekcí testosteronu.


Reklama

Vztah Adolfa Hitlera k různým stimulačním látkám se pojil s osobou berlínského lékaře Theodora Morella. Ten se původně specializoval na pohlavní choroby a s Hitlerem se seznámil v roce 1936, kdy léčil jeho osobního fotografa Heinricha Hoffmanna nakaženého kapavkou. Když pak vůdci podal zvláštní tablety s živými kulturami, které zázračně zmírnily jeho zažívací problémy, byl jmenován diktátorovým osobním lékařem. Od té chvíle Hitlera doprovázel prakticky na každém kroku, a to až do dubna 1945.

Závislost na lékaři

Morell měl v berlínské společnosti rovněž pověst odborníka na povzbuzující prostředky. Jeho specialitou byly zejména vitaminové injekce a také neortodoxní terapie pomocí hormonálních výtažků. Tento typ léčby praktikoval i u Hitlera, kterého v záznamech označoval důsledně pouze jako „pacienta A“ (Evu Braunovou pak coby „pacientku B“). Příznačné však pro něj bylo, že většinou neléčil příčiny diktátorových neduhů, nýbrž jen symptomy. 

Hitler nicméně velmi oceňoval okamžitý účinek jeho preparátů a postupně se stal na lékařově péči zcela závislým. Přesto se jeho potíže časem prohlubovaly. Původně vůdci stačily občasné injekce vitaminových roztoků a glukózy, ale v roce 1939 už je musel podle Morellových záznamů dostávat často i několikrát za den. 

Zhoršení nastalo se zahájením operace Barbarossa. Hitler byl silně přepracovaný a jeho tělo snášelo permanentní vypětí jen s obtížemi. Morell mu proto podával stále vyšší dávky amfetaminů společně s hormonálními injekcemi, jež sám připravoval z orgánů hospodářských zvířat. Brzy musel připojit některé opiáty v čele s eukodalem – syntetickým oxykodonem, který měl na rozdíl od morfia povzbuzující účinky. Zároveň pomáhal tlumit Hitlerův svalový třas: Podle některých šlo o známku nastupující Parkinsonovy choroby, podle jiných o následek Morellových metod.

Osm až deset injekcí 

Se zhoršující se situací na frontách se zhoršoval také Hitlerův zdravotní stav a množství prostředků, jež chřadnoucí diktátor užíval, se povážlivě rozšiřovalo. Podle Morellových záznamů bral vůdce 74 různých léků a substancí, včetně heroinu, kokainu a injekcí testosteronu. V roce 1944 už dostával týdně 100–150 různých tablet a mezi osmi a deseti injekcemi.

TIP: Třetí říše na drogách: Když Pervitin poháněl německý Wehrmacht 

Morell za své léčebné metody čelil silné kritice lékařských špiček i nacistických pohlavárů, Hitler mu však bezvýhradně důvěřoval. Jeho stav se přitom stále horšil, a to i vinou neustálého užívání metamfetaminů a opiátů, které mu postupně nahlodávaly mysl. Jeho chování v posledních měsících války bylo ostatně typické pro silné narkomany trpící různými psychózami.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907