Reklama


Neuvěřitelné války: Konflikt v Zanzibaru, který netrval ani 40 minut

17.10.2017 - Vilém Koubek

Nejdelší konflikty v lidských dějinách trvaly desítky let, jiné skončily příměřím po několika letech bojů, zatímco v moderních dějinách utichaly mnohdy zbraně i po pár měsících. Prim však drží válka Britů se zanzibarským sultánem

HMS Hood -<p>Royal Navy ostřelovalo palác zanzibarského sultána, načež poslali ke dnu i jedinou nepřátelskou loď. Na snímku pre-dreadnought <em>HMS Hood</em></p>
HMS Hood -

Royal Navy ostřelovalo palác zanzibarského sultána, načež poslali ke dnu i jedinou nepřátelskou loď. Na snímku pre-dreadnought HMS Hood


Reklama

Ostrov Zanzibar ležící u východního pobřeží Afriky byl na konci 19. století rušným střediskem mezinárodního obchodu, bohatnoucí především z obchodu s kořením a také s otroky. Zanzibar byl sice formálně nezávislým sultanátem, ale ve skutečnosti zde měli rozhodující slovo Angličané.

TIP: Neuvěřitelné války: Španělští vesničané proti celé Francii

Když 25. srpna 1896 náhle zemřel s britskou správou spolupracující sultán Hamid ibn Thuwaini ibn Said, chopil se moci převratem jeho synovec Khalid ibn Bargash. Toho britský konzul upozornil, že jedná v rozporu s uzavřenými smlouvami, ale Khalid varování ignoroval a rychle zmobilizoval 2 800 mužů, z nichž většina byli chabě vyzbrojení sloužící, kteří ale měli i několik kulometů Maxim. Samozvaný sultán disponoval i „námořnictvem“ – jachtou HHS Glasgow.

Konzulova válka

Zatímco Khalid opevňoval paláce, Britové vylodili na ostrově asi 150 námořníků, počítat mohli také s podporou několika stovek zanzibarských vojáků, jimž velel britský důstojník... Před přístavem se seřadilo pět britských lodí – tři křižníky a dva dělové čluny. Napětí stoupalo a britský konzul, vědom si toho, že sám nemůže vyhlásit samozvanému sultánovi válku, obrátil se telegraficky na ministerstvo zahraničí. Obratem mu sdělili, že může vydat povel k palbě na palác, pokud si „bude jist úspěchem“.

To už se psal 27. srpen ráno, do té doby vyklidily všechny civilní lodě přístav a britské ženy a děti byly přemístěny do bezpečí na paluby válečných lodí. Po vypršení ultimáta zahájily britské lodě palbu na sultánův palác. Posádka jachty Glasgow se pokusila o jakési hrdinství, když zahájila palbu na britské lodě, ty ji však okamžitě poslaly ke dnu. Válka skončila dobytím paláce jen čtyři desítky minut poté, co začala. Nový sultán jmenovaný Brity už měl značně okleštěné pravomoci.

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907