Podle DNA jsou nejstarobylejší civilizací dnešní doby původní Austrálci

26.09.2016 - Stanislav Mihulka

Austrálci a s nimi také Papuánci žijí ve své vlasti už asi 50 tisíc let

<p>Původní umění Austrálců na skále v Národním parku Kakadu</p>

Původní umění Austrálců na skále v Národním parku Kakadu


Reklama

Která civilizace je v dnešním světě nejstarší? Podle nové rozsáhlé studie DNA lidských populací jsou takovou civilizací Austrálci, původní obyvatelé Austrálie.

Dánský evoluční genetik Eske Willerslev a jeho tým byli schopni v DNA populací původních obyvatel Austrálie a Papui Nové Guineje vysledovat úžasnou pouť jejich dávných předků přes oceán.

Genetici prozkoumali DNA 83 Austrálců a 25 Papuánců. Jejich výzkum ukazuje, že předci Austrálců byli zřejmě prvními lidmi, kteří překonali oceán.

TIP: Nepříjemní sousedé: Gigantičtí varani komplikovali život prvních Australanů

Do oblasti Austrálie se dostali někdy před 50 tisíci let a zůstali tam v téměř neprodyšné izolaci až do doby před 4 tisíci lety. Podle genetiků jsou tito lidé příslušníky nejstarší kultury ze všech, které v dnešním světě známe.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Guardian

  • Zdroj fotografií: Thomas Schoch / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907