Nově objevené fosilní stopy z Tanzanie mění náš pohled na uspořádání rodiny australopitéků
V severní Tanzanii je místo zvané Laetoli, kde se v roce 1976 našly slavné stopy australopitéků, stejného druhu jako populární „Lucy“. Před 3,66 miliony let tam v tuhnoucím vulkanickém popelu prošli muž, žena a dítě. Jde o nejstarší stopy z lidské linie, které se dochovaly do dnešní doby.
Nedávno ale v Laetoli došlo k dalšímu objevu. Badatelé šťastnou náhodou poblíž slavných stop odkryli další stopy australopitéků, z naprosto stejné vrstvy, jako ty předešlé. Velmi pravděpodobně prý šlo o další členy skupiny, která zanechala známé stopy v Laetoli.
TIP: Jak zahynula Lucy, jeden z našich nejslavnějších předků?
Vědci tím pádem budou muset opustit představu, podle které australopitéci žili v rodinách našeho typu. Teď se zdá, že dominantní samci australopitéků vedli skupiny s více ženami a jejich potomky.
New Scientist, eLife
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)