Podle nejstarších lidských stop měli muži více manželek

26.12.2016 - Stanislav Mihulka

Nově objevené fosilní stopy z Tanzanie mění náš pohled na uspořádání rodiny australopitéků

Stopy z Laetoli -<p>Další objevené stopy australopitéků na nalezišti v Laetoli</p>
Stopy z Laetoli -

Další objevené stopy australopitéků na nalezišti v Laetoli


Reklama

V severní Tanzanii je místo zvané Laetoli, kde se v roce 1976 našly slavné stopy australopitéků, stejného druhu jako populární „Lucy“. Před 3,66 miliony let tam v tuhnoucím vulkanickém popelu prošli muž, žena a dítě. Jde o nejstarší stopy z lidské linie, které se dochovaly do dnešní doby.

Nedávno ale v Laetoli došlo k dalšímu objevu. Badatelé šťastnou náhodou poblíž slavných stop odkryli další stopy australopitéků, z naprosto stejné vrstvy, jako ty předešlé. Velmi pravděpodobně prý šlo o další členy skupiny, která zanechala známé stopy v Laetoli.

TIP: Jak zahynula Lucy, jeden z našich nejslavnějších předků?

Vědci tím pádem budou muset opustit představu, podle které australopitéci žili v rodinách našeho typu. Teď se zdá, že dominantní samci australopitéků vedli skupiny s více ženami a jejich potomky.

 

  • Zdroj textu:

    New Scientist, eLife

  • Zdroj fotografií: Raffaello Pellizzon

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907