Podle německého literárního vědce Sněhurka skutečně existovala

25.03.2022 - Barbora Jelínková

Řada pohádek má svůj předobraz v dávných událostech a reálných postavách. Podle německého literárního vědce Eckharda Sandera to platí i pro populární Sněhurku!


Reklama

Postava náhradních matek vystupuje v pohádkách poměrně často a zpravidla nepatří mezi ty kladné. Například ve Sněhurce a sedmi trpaslících podá macecha své nevlastní dceři otrávené jablko, aby se jí zbavila. Třebaže v průběhu staletí došlo k řadě zkreslení, historikové spekulují, že konkrétně tento příběh mohla inspirovat skutečně žijící žena

Podle literárního vědce Eckharda Sandera vznikla oblíbená pohádka na základě osudu německé hraběnky Margarethy von Waldeck, kterou její nevlastní matka donutila v roce 1549 utéct do Bruselu. Tam se do nešťastné dívky zamiloval budoucí král Filip II. Španělský, jenže rodiče vztahu nepřáli a mladá žena v 21 letech za záhadných okolností zemřela – podle všeho byla otrávena.

TIP: Horory na dobrou noc: O čem vyprávějí původní verze oblíbených pohádek?

Předobrazem sedmi trpaslíků se pak mohly stát děti, jež Margaretin otec nechával pracovat ve svých měděných dolech – jeden z nich dokonce ležel v hesenském Schneewittchendorfu neboli „Sněhurčině vesnici“. Následkem tvrdé dřiny se u někdejších nezletilých horníků v dospělosti často objevovaly tělesné deformace, takže opravdu mohli působit jako „trpaslíci“.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907