Podle německého literárního vědce Sněhurka skutečně existovala

25.03.2022 - Barbora Jelínková

Řada pohádek má svůj předobraz v dávných událostech a reálných postavách. Podle německého literárního vědce Eckharda Sandera to platí i pro populární Sněhurku!


Reklama

Postava náhradních matek vystupuje v pohádkách poměrně často a zpravidla nepatří mezi ty kladné. Například ve Sněhurce a sedmi trpaslících podá macecha své nevlastní dceři otrávené jablko, aby se jí zbavila. Třebaže v průběhu staletí došlo k řadě zkreslení, historikové spekulují, že konkrétně tento příběh mohla inspirovat skutečně žijící žena

Podle literárního vědce Eckharda Sandera vznikla oblíbená pohádka na základě osudu německé hraběnky Margarethy von Waldeck, kterou její nevlastní matka donutila v roce 1549 utéct do Bruselu. Tam se do nešťastné dívky zamiloval budoucí král Filip II. Španělský, jenže rodiče vztahu nepřáli a mladá žena v 21 letech za záhadných okolností zemřela – podle všeho byla otrávena.

TIP: Horory na dobrou noc: O čem vyprávějí původní verze oblíbených pohádek?

Předobrazem sedmi trpaslíků se pak mohly stát děti, jež Margaretin otec nechával pracovat ve svých měděných dolech – jeden z nich dokonce ležel v hesenském Schneewittchendorfu neboli „Sněhurčině vesnici“. Následkem tvrdé dřiny se u někdejších nezletilých horníků v dospělosti často objevovaly tělesné deformace, takže opravdu mohli působit jako „trpaslíci“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907