Poklady z moře: Starodávné vraky u pobřeží Egypta vydaly římské cennosti

27.11.2017 - Stanislav Mihulka

Archeologové dodnes sklízejí žeň cenných nálezů ze dna Středozemního moře

Vrak - Pozůstatky vraku římské lodi, staré 2 000 let
Vrak - Pozůstatky vraku římské lodi, staré 2 000 let

Reklama

Středozemní moře bylo ve starověku plné lodí. Připomínkou tohoto stavu je množství vraků, které se na jeho dně dodnes nacházejí. Archeologové nedávno objevili tři starověké vraky římských lodí, které spočinuly na dně moře u města Abúkir na egyptském pobřeží.

Lodě se potopily asi před 2 tisíci let, což odborníci usuzují podle nalezených zlatých mincí, které zobrazují římského císaře Augusta, čili Oktaviána. Ten vládl na přelomu letopočtu, v letech 27 př. n. l. až 14 n. l.

TIP: V dávném vraku portugalských mořeplavců se podařilo nalézt vzácný navigační nástroj

Kromě mincí byla v těchto vracích nalezena i busta významného římského vojevůdce, vytvořená z křišťálu. Busta nejspíše zobrazuje slavného římského generála a politika Marca Antonia, který v roce 30 př. n. l. spáchal sebevraždu společně s královnou Kleopatrou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Egypt’s Ministry of Antiquities

  • Zdroj fotografií: Egypt’s Ministry of AntiquitiesDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907