Pokročilá archeologie: Nový objev s pomocí satelitů, dronů a Google Earth

11.06.2016 - Stanislav Mihulka

Oblast města Petra archeologové navštěvují už dvě století. Přesto tam na ně stále ještě čekají překvapení.


Reklama

Jak se zdá, novodobý Indiana Jones by u sebe neměl bič a pistoli, nýbrž tablet a připojení na internet.Svědčí o tom okolnosti nového objevu v jordánském Archeologickém parku Petra. Jonesovi následovníci totiž využili snímky ze satelitu, drony a Google Earth k objevu doposud neznámého masivního monumentu.

Dědictví Nabatejců

Toto místo přitom patří k mezi nejslavnější archeologická naleziště na světě a je zkoumáno od počátku 19. století. Proto je nový objev pro archeology příjemným překvapením. Jde o strukturu o rozměrech 56 krát 49 metrů, jejíž součástí je i stavba o velikosti 8,5 krát 8,5 metru.

TIP: Super Stonehenge: Slavné Stonehenge obklopoval mnohem větší kruh kamenů

Vykopávky jsou teprve na samotném počátku. Zřejmě jde o dílo Nabatejců, kteří ho vystavěli zhruba ve stejné době, jako když založili nedaleké město Petra. Archeologové se domnívají, že šlo o významné ceremoniální místo, které sehrálo důležitou roli v rané historii Petry.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, National Geographic

  • Zdroj fotografií: G. al Faqeer

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Gotthard Heinrici (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.

Válka
Věda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907