Pokročilá archeologie: Nový objev s pomocí satelitů, dronů a Google Earth

11.06.2016 - Stanislav Mihulka

Oblast města Petra archeologové navštěvují už dvě století. Přesto tam na ně stále ještě čekají překvapení.


Reklama

Jak se zdá, novodobý Indiana Jones by u sebe neměl bič a pistoli, nýbrž tablet a připojení na internet.Svědčí o tom okolnosti nového objevu v jordánském Archeologickém parku Petra. Jonesovi následovníci totiž využili snímky ze satelitu, drony a Google Earth k objevu doposud neznámého masivního monumentu.

Dědictví Nabatejců

Toto místo přitom patří k mezi nejslavnější archeologická naleziště na světě a je zkoumáno od počátku 19. století. Proto je nový objev pro archeology příjemným překvapením. Jde o strukturu o rozměrech 56 krát 49 metrů, jejíž součástí je i stavba o velikosti 8,5 krát 8,5 metru.

TIP: Super Stonehenge: Slavné Stonehenge obklopoval mnohem větší kruh kamenů

Vykopávky jsou teprve na samotném počátku. Zřejmě jde o dílo Nabatejců, kteří ho vystavěli zhruba ve stejné době, jako když založili nedaleké město Petra. Archeologové se domnívají, že šlo o významné ceremoniální místo, které sehrálo důležitou roli v rané historii Petry.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, National Geographic

  • Zdroj fotografií: G. al Faqeer

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907