Pokrok v zemědělství: Robotičtí farmáři hlídají stáda na australských farmách

22.05.2016 - Stanislav Mihulka

Australský dobytek si už může užívat automatické farmboty. Roboti monitorují jejich zdravotní stav i kvalitu pastvy


Reklama

U nás to tak moc nevypadá, ale ve světě čím dál tím více vstupují do zemědělství roboti. Automatičtí farmáři hlídají pole, plejí, sčítají úrodu a teď je poslali i k dobytku.

V Austrálii jsou farmy s ovcemi a se skotem stejně tak ohromně rozsáhlé, jako i vzdálené od civilizace. Dobytku na takových farmách se obvykle nedostává potřebné zdravotní péče.

Situaci by teď mohli zachránit farmboti, které vyvíjejí australští vědci. Minulý měsíc zahájili dvouletý pokusný provoz farmbotů na farmách v centrálním Novém Jižním Walesu.

TIP: Máte chuť na pizzu? V Austrálii ji budou rozvážet autonomní roboti

Robotičtí farmáři dovedou monitorovat zdravotní stav dobytka a rovněž mohou zhodnotit kvalitu pastviny. V současné podobě jsou navrženi pro stáda se 20 až 150 kravami mléčného skotu.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: Australian Centre for Field Robotics

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907