Pokusy s opičí láskou: Srdcervoucí příběh opice, která sní o cestě na Měsíc

29.01.2017 - Zuzana Rychlá


Reklama

Krátkometrážní animovaný film Pokusy s opičí láskou (Monkey Love Experiments) od režisérů Willa Andersona a Ainslie Hendersona byl oceněn mimo jiné na filmových festivalech v Edinburghu a v Londýně. Film vypráví příběh opice, která sní o cestě do vesmíru. Obsahem i vizuální stránkou film evokuje dobu 60. let minulého století, kdy se experimentovalo s láskou opic k náhradním, umělým matkám. Kontroverzní výzkum tehdy probíhal pod vedením amerického psychologa Harryho Harlowa a měl vysvětlit podstatu mateřské lásky. Experimenty Harlowa mimo jiné prokázaly, že dítě k matce připoutává něco víc než jen potřeba výživy.

Monkey Love Experiments from ainslie henderson on Vimeo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vimeo

  • Zdroj fotografií: VimeoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907