Pomohou s výzkumem záhadné Planiny hrnců drony a virtuální realita?

20.10.2016 - Stanislav Mihulka

Unikátní Planinu hrnců v Laosu obklopuje tajemství. Jaký byl účel tisíců kamenných hrnců?

Planina hrnců -<p>Oblast v severním Laosu pokrývají tisíce několikametrových kamenných nádob</p>
Planina hrnců -

Oblast v severním Laosu pokrývají tisíce několikametrových kamenných nádob


Reklama

Planina hrnců je oblast severního Laosu nedaleko Phonsavanu. Planinu pokrývá asi pět tisíc kamenných nádob o výšce až tři metry, a váze až šest tun.

Nádoby zdobí reliéfy a jejich stáří odborníci odhadují na 2 tisíce let. Účel těchto nádob ale není jasný. Mohly to být nádrže na dešťovou vodu, sýpky na úrodu obilí nebo třeba pohřební urny.

TIP: Pokročilá archeologie: Nový objev s pomocí satelitů, dronů a Google Earth

Zdejší území postihlo bombardování během války ve Vietnamu a výzkum planiny komplikuje nevybuchlá munice. Australští archeologové teď používají drony, aby s pomocí nové technologie mapování Cave2 vytvořili virtuální model Planiny hrnců. Pak bude možné planinu zkoumat, aniž by badatel riskoval explozi nevybuchlé pumy.

  • Zdroj textu:

    Australian National University

  • Zdroj fotografií: Danielloh79 / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907