Poškozené unikáty: Výjimečný strom a sprejeři na útesu

09.12.2022 - Barbora Jelínková

O tom, že alespoň minimální ochrana důležitých míst nepředstavuje zbytečný rozmar aktivistů, by mohli vyprávět v saharském Nigeru nebo třeba v Irsku

<p>Osamělá akácie v roce 1961. <em>(foto: Wikimedia Commons, Michel Mazeau, CC BY-SA 2.0)</em></p>

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel Mazeau, CC BY-SA 2.0)


Reklama

Ve vyprahlém pouštním regionu Ténéré v Nigeru po celá tři staletí rostla v pustém okruhu 150 kilometrů osamělá akácie, považovaná za nejizolovanější dřevinu planety. Přežít dokázala díky rozsáhlému kořenovému systému, sahajícímu až k ložiskům podzemní vody v hloubce 36 metrů. Tuaregové ji považovali za posvátný strom, sloužící zároveň jako orientační bod pro karavany.

Platilo to ovšem jen do roku 1973: Tehdy do prastarého kmene narazil opilý libyjský řidič se svým kamionem a vyvrátil dřevinu i s kořeny, takže se už nikdy nevzpamatovala. Zbytky památné akácie se dnes nacházejí v muzeu v hlavním městě Niamey a na jejím místě vztyčil neznámý umělec maketu.

Sprejeři na útesu 

Mezi ikonické přírodní scenérie Irska patří Moherské útesy na západním pobřeží ostrova. Monumentální břidlicové útvary se nad Atlantik tyčí do výšky přes 120 metrů, což je řadí k evropským rekordmanům. Každý rok k nim tudíž zavítá bezmála milion turistů, a jde tak o jednu z nejpopulárnějších lokalit v zemi.

V roce 2009 byly útesy Moher vybrány jako jeden z 28 finalistů v anketě Nových sedm divů světa. (foto: Shutterstock)

Když tedy v únoru 2013 objevili místní správci při úpatí jednoho z útesů rozsáhlé graffiti, vyvolalo to celonárodní pobouření. Záhy se ukázalo, že za „uměleckým dílem“ stojí dvojice francouzských sprejerů, kteří již několik týdnů zanechávali své podpisy na řadě míst Irska. Odborníkům se sice podařilo nánosy barvy smýt, aniž by došlo k poškození skály, ale pachatelé nakonec zůstali bez trestu. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907