Postup mramorového vojska: Invazní knežice mramorovaná pod lupou

03.02.2023 - Marek Telička

Kněžice mramorovaná je významný zemědělský škůdce, který poškozuje rostliny a jejich plody a znehodnocuje chuť ovoce. Pochází z Asie, ale v současnosti je rozšířena v Severní Americe a pomalu postupuje i Evropou

<p>Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. <em>(foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)</em></p>

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)


Reklama

Kněžice mramorovaná (Halyomorpha halys) je ploštice z čeledi kněžicovitých (Pentatomidae), jejíž domovinou je Čína, Japonsko, Korejský poloostrov a Tchaj-wan. Tato ploštice je považována za škůdce, který svým sosákem saje mízu hostitelských rostlin a jejich plodů. V Japonsku škodí zejména na polích se sójou, ale také v ovocných sadech. Na konci 20. století se kněžice dostala zřejmě z Japonska nebo Číny do USA, pravděpodobně na obalových materiálech plodin. V současnosti je přítomna ve většině amerických států a šíří se i do Kanady. 

Čerstvě narozené nymfy kněžice mramorované se zbytky skořápek. Za 35 až 45 dní se nymf vyvinou dospělí jedinci. (foto: Shutterstock)

Ve stejnou dobu jako do Spojených států, pronikla kněžice i do Evropy a poprvé byla zaznamenána roku 1998 ve švýcarském Curychu, kam se podle všeho dostala s dodávkou čínské krytiny.

TIP: Korýši vlhkého stínu: Neznámé stínky patří mezi časté obyvatele zahrad i domů

Jejímu rozšíření výrazně napomohly například zimní olympijské hry v ruském Soči, kam bylo dovezeno množství okrasných rostlin. V srpnu 2018 byla nalezena i v Česku a brzy se předpokládá rozšíření na celém evropském kontinentu. Jejich přirozenými predátory jsou zejména ptáci a vosy.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907