Postup mramorového vojska: Invazní knežice mramorovaná pod lupou

Kněžice mramorovaná je významný zemědělský škůdce, který poškozuje rostliny a jejich plody a znehodnocuje chuť ovoce. Pochází z Asie, ale v současnosti je rozšířena v Severní Americe a pomalu postupuje i Evropou

03.02.2023 - Marek TeličkaKněžice mramorovaná (Halyomorpha halys) je ploštice z čeledi kněžicovitých (Pentatomidae), jejíž domovinou je Čína, Japonsko, Korejský poloostrov a Tchaj-wan. Tato ploštice je považována za škůdce, který svým sosákem saje mízu hostitelských rostlin a jejich plodů. V Japonsku škodí zejména na polích se sójou, ale také v ovocných sadech. Na konci 20. století se kněžice dostala zřejmě z Japonska nebo Číny do USA, pravděpodobně na obalových materiálech plodin. V současnosti je přítomna ve většině amerických států a šíří se i do Kanady. 

Čerstvě narozené nymfy kněžice mramorované se zbytky skořápek. Za 35 až 45 dní se nymf vyvinou dospělí jedinci. (foto: Shutterstock)

Ve stejnou dobu jako do Spojených států, pronikla kněžice i do Evropy a poprvé byla zaznamenána roku 1998 ve švýcarském Curychu, kam se podle všeho dostala s dodávkou čínské krytiny.

TIP: Korýši vlhkého stínu: Neznámé stínky patří mezi časté obyvatele zahrad i domů

Jejímu rozšíření výrazně napomohly například zimní olympijské hry v ruském Soči, kam bylo dovezeno množství okrasných rostlin. V srpnu 2018 byla nalezena i v Česku a brzy se předpokládá rozšíření na celém evropském kontinentu. Jejich přirozenými predátory jsou zejména ptáci a vosy.


Další články v sekci