Centrum obchodu s rybami Neapolis u pobřeží Tunisu spláchlo před 1 600 lety moře
Archeologové s potápěčským vybavením zaznamenali významný objev. V moři u severovýchodního Tuniska konečně nalezli dlouho ztracené starověké město, které bylo součástí římské říše.
Potápěči na dně moře objevili pozůstatky dávných ulic, památek a nádob z města, které neslo jméno Neapolis. Povědomě znějící název v překladu znamená „Nové město“ a v Římské říši ho nesla celá řada sídel.
Podle legendy tuto Neapolis na pobřeží severní Afriky pohltila obrovská vlna tsunami 21. července roku 365 našeho letopočtu, tedy již v závěru existence Římské říše. A vše nasvědčuje tomu, že se to skutečně stalo.
TIP: Co rozpoutalo zkázonosné vlny cunami během Minojské erupce?
U Kréty se tehdy odehrálo velmi silné zemětřesení a vlny tsunami zdevastovaly pobřeží Řecka, Kypru, Sicílie, Španělska, a také severní Afriky. Není divu, že tehdy pobřežní město Neapolis, které bylo centrem obchodu s rybami, možná nejvýznamnějším v celé Římské říši, zmizelo pod hladinou zdivočelého Středozemního moře.
IFL Science
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)