Potvrzeno: Švýcarské Alpy navzdory erozi stále rostou

02.12.2020 - Stanislav Mihulka

Přestože Alpy obrušuje eroze, díky působení geologických sil tito švýcarští velikáni stále rostou


Reklama

Geologické procesy bývají velmi pomalé a zároveň značně rozsáhlé, takže je pro nás velmi obtížné je sledovat. Mezinárodní tým geologů z Bernské univerzity k výzkumu dopadů eroze Alp využil kosmické záření. Vědci se zaměřili na hodnoty obsahu izotopu beryllia-10, který vzniká na zemském povrchu v důsledku působení kosmického záření, v písku více než 350 alpských řek.

Z obsahu izotopů dokázali vědci vyčíst, jak intenzivní je v Alpách eroze, tedy odnos materiálů hor působením okolního prostředí. Výsledky jejich výzkumu ukázaly, že v Alpách není eroze hor natolik silná, aby překonala stále ještě probíhající proces zdvihu Alp, k němuž dochází kvůli posunům tektonických desek.

TIP: Odborníci pochybují o výšce Mount Everestu: Nová expedice ho přeměří

To znamená, že Alpy rostou rychleji, než je obrušuje eroze. Podle badatelů je tento proces výrazný především ve Švýcarských Alpách. Výsledky výzkumu rovněž ukazují, že intenzita eroze v Alpách souvisí především s reliéfem krajiny a sklonem terénu. Naopak intenzita srážek a míra odtoku vody neměla na intenzitu eroze znatelný vliv.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907