Požáry v Austrálii si vyžádají odstřel až 10 tisíc divokých velbloudů

13.01.2020 - Stanislav Mihulka

Invazní velbloudi mohou kvůli požárům útočit na lidi a jejich obydlí. Úřady je proto nechají odstřelit


Reklama

Letošní australské léto je skutečně žhavé. Celý kontinent hoří extrémními požáry, které jsou rozsáhlejší a více devastující, než bývá obvyklé. Podle nedávných zpráv již v Austrálii v plamenech či v důsledku požárů zahynula miliarda živočichů nejrůznějších druhů. Teď k nim přibude 10 tisíc dalších obětí. Jejich smrt ale bude plánovaná.

Jde o velbloudy, kteří mají tu smůlu, že nejsou v Austrálii původní. Dostali se tam až v 19. století, kdy je Britové dovezli z Indie a Afghánistánu. Invazním velbloudům se v Austrálii daří skvěle, mnoho jich zdivočelo a úspěšně se množí. Vcelku dobře se vypořádají i s požáry a ve spálené krajině se stávají nepříjemnými konkurenty původních živočichů.

TIP: Extrém jako životní styl: Australská příroda nepozornost neodpouští!

Největší problém je ale v tom, že žízniví velbloudi pátrají po vodě, pronikají až do lidských sídel a dokonce mohou i zaútočit na lidi. Nebezpečí hrozí především dětem. Někteří lidé se bojí zapínat klimatizaci, aby je kvůli vodě v tomto zařízení velbloudi nenapadli. Právě z tohoto důvodu se místní úřady v postižených oblastech rozhodly odstřelit až 10 tisíc divokých velbloudů. V celé Austrálii jich přitom žije asi milion a jejich počet stále roste.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907