Požáry v Austrálii si vyžádají odstřel až 10 tisíc divokých velbloudů

13.01.2020 - Stanislav Mihulka

Invazní velbloudi mohou kvůli požárům útočit na lidi a jejich obydlí. Úřady je proto nechají odstřelit


Reklama

Letošní australské léto je skutečně žhavé. Celý kontinent hoří extrémními požáry, které jsou rozsáhlejší a více devastující, než bývá obvyklé. Podle nedávných zpráv již v Austrálii v plamenech či v důsledku požárů zahynula miliarda živočichů nejrůznějších druhů. Teď k nim přibude 10 tisíc dalších obětí. Jejich smrt ale bude plánovaná.

Jde o velbloudy, kteří mají tu smůlu, že nejsou v Austrálii původní. Dostali se tam až v 19. století, kdy je Britové dovezli z Indie a Afghánistánu. Invazním velbloudům se v Austrálii daří skvěle, mnoho jich zdivočelo a úspěšně se množí. Vcelku dobře se vypořádají i s požáry a ve spálené krajině se stávají nepříjemnými konkurenty původních živočichů.

TIP: Extrém jako životní styl: Australská příroda nepozornost neodpouští!

Největší problém je ale v tom, že žízniví velbloudi pátrají po vodě, pronikají až do lidských sídel a dokonce mohou i zaútočit na lidi. Nebezpečí hrozí především dětem. Někteří lidé se bojí zapínat klimatizaci, aby je kvůli vodě v tomto zařízení velbloudi nenapadli. Právě z tohoto důvodu se místní úřady v postižených oblastech rozhodly odstřelit až 10 tisíc divokých velbloudů. V celé Austrálii jich přitom žije asi milion a jejich počet stále roste.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z příběhu o skotských kanibalech běhá mráz po zádech. Nezkonzumované části těl si měla Sawneyho rodina ukládat v sudech.

Historie

Sen je nejlepším místem, kudy se dostat k vlastnímu podvědomí. Sní přitom všichni, ale ne každý si to uvědomuje.

Zajímavosti
Revue

Snímky komety Borisov pořízené Hubbleovým teleskopem.

Vesmír

Některé druhy modrásků by měly bez péče mravenců jen mizivou šanci na dokončení vývoje. Například z housenek modráska Glaucopsyche lygdamus (ve výřezu) dokončí bez přispění mravenců vývoj jen desetina ve srovnání s housenkami, o které mravenci pečují.

Příroda

Gyrodyn ROSA startupu Jaunt Air Mobility

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907