Pozor, již přicházejí! Severovýchod USA brzy zaplaví miliardy cikád

20.04.2016 - Stanislav Mihulka

Larvy severoamerických cikád žijí dlouhé roky pod zemí. Po určité době hromadně dospívají a pak přichází invaze. Stane se tak i letos


Reklama

Severoamerickým cikádám rodu Magicicada se říká periodické. Žijí vždy 13 nebo 17 let, přičemž naprostou většinu svého života stráví jako larvy v zemi. Když dospějí, vylezou ven a po dobu 4 až 6 týdnů se jako dospělci snaží rozmnožit.

Právě tato vývojová etapa jejich života nastává letos. Jakmile se dostatečně oteplí, ve státech na severovýchodě USA - v Ohiu, New Yorku, Pensylvánii, Marylandu nebo Virginii vylezou ze země miliardy cikád. Jde o larvy, které se vylíhly v roce 1999. Odborníci očekávají, že na některých místech jich bude kolem 2 milionů na jednom hektaru.

Místní obyvatelé se už na cikády chystají a připravují celou řadu speciálních akcí, oslavy i upomínkové předměty. Zajímavý přírodní úkaz si totiž tradičně nenechá ujít množství turistů. Všichni ale také počítají s tím, že to bude velice hlučná záležitost. Miliony cikád zkrátka nelze přeslechnout.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Discovery News

  • Zdroj fotografií: Marg0marg, ML Frank/GraphicsCount.com / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907