Pozor, již přicházejí! Severovýchod USA brzy zaplaví miliardy cikád

20.04.2016 - Stanislav Mihulka

Larvy severoamerických cikád žijí dlouhé roky pod zemí. Po určité době hromadně dospívají a pak přichází invaze. Stane se tak i letos


Reklama

Severoamerickým cikádám rodu Magicicada se říká periodické. Žijí vždy 13 nebo 17 let, přičemž naprostou většinu svého života stráví jako larvy v zemi. Když dospějí, vylezou ven a po dobu 4 až 6 týdnů se jako dospělci snaží rozmnožit.

Právě tato vývojová etapa jejich života nastává letos. Jakmile se dostatečně oteplí, ve státech na severovýchodě USA - v Ohiu, New Yorku, Pensylvánii, Marylandu nebo Virginii vylezou ze země miliardy cikád. Jde o larvy, které se vylíhly v roce 1999. Odborníci očekávají, že na některých místech jich bude kolem 2 milionů na jednom hektaru.

Místní obyvatelé se už na cikády chystají a připravují celou řadu speciálních akcí, oslavy i upomínkové předměty. Zajímavý přírodní úkaz si totiž tradičně nenechá ujít množství turistů. Všichni ale také počítají s tím, že to bude velice hlučná záležitost. Miliony cikád zkrátka nelze přeslechnout.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Discovery News

  • Zdroj fotografií: Marg0marg, ML Frank/GraphicsCount.com / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907