Pozorování velikých rejnoků: Poznají se manty v zrcadle?

23.03.2016 - Stanislav Mihulka

Pozorování mant v nádrži se zrcadlem prozradilo, že by mohly poznávat samy sebe


Reklama

Lidem přijde úplně normální se poznat v zrcadle a uvědomit si sama sebe. Dovedeme to zhruba od svých dvou let. Kromě nás to ale zvládne jenom malý počet dalších druhů zvířat. Zjistili jsme to například u dalších druhů lidoopů, delfínů skákavých, slonů, straky obecné nebo makaků rhesus.

Vědci teď poprvé objevili náznaky podobného chování u největších rejnoků na světě – mant obrovských, jejichž rozpětí ploutví může přesáhnout i 9 metrů. Nafilmovali chování mant ve vodní nádrží se zrcadlem a bez zrcadla, a výsledky prý silně naznačují, že si manty doopravdy mohou uvědomovat samy sebe.

Není bez zajímavosti, že právě manty by měly mít největší mozky ze všech paryb a ryb. Samotná velikost mozku ale zřejmě není zcela rozhodující, když se v zrcadle poznají i straky. Potápěči se teď jistě budou věnovat mantám s ještě větším zájmem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of Ethology

  • Zdroj fotografií: Jon Hanson / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907