Pozoruhodný Bashanosaurus je zřejmě nejstarší ze všech známých stegosaurů

06.03.2022 - Stanislav Mihulka

Primitivní stegosaurus Bashanosaurus zřejmě stál na počátku evoluce celé skupiny stegosaurů. Jeho pozůstatky objevili paleontologové v Číně

<p>Umělecká vizualizace asijského stegosaura <em>Bashanosaurus primitivus</em>.</p>

Umělecká vizualizace asijského stegosaura Bashanosaurus primitivus.


Reklama

Čína se opět blýskla jako naleziště úchvatných druhohorních dinosaurů. V roce 2016 byl v Čchung-čchingu ve střední Číně objeven doposud neznámý druh stegosaura a podle všeho jde o velmi cenný nález. Je to zřejmě nejstarší známý stegosaurus v Asii a možná nejstarší stegosaurus na světě.

Pradědeček stegosaurus

Stegosauři byli obrnění ptakopánví býložraví dinosauři druhé poloviny druhohor, kteří se podobali rovněž silně obrněným ankylosaurům. Na rozdíl od nich tolik nespoléhali na „tělní pancíř“, ale na až bizarní sestavy rozmanitých bodců a plátů. Stegosauři se objevili během střední jury, o jejich počátcích toho ale mnoho nevíme.

Nově objevený dinosaurus nese jméno Bashanosaurus primitivus (čili „Bashanský ještěr"), podle názvu místa nálezu – dnešní Čchung-čching vyrostl na místě dřívějšího Bashanu, považovaného za jednu z kolébek moderní čínské civilizace. Bashanosaurus žil asi před 168 miliony let, v období střední jury. Paleontologové se domnívají, že sehrál roli na počátku evoluce celé skupiny stegosaurů.

TIP: Poslední večeře rytíře křídy: Co měla k jídlu borealopelta?

Bashanosaurus byl rovněž chráněný svérázným brněním, které se ale v některých znacích lišilo od brnění jiných stegosaurů období jury. Zároveň ovšem sdílelo některé podobnosti s ranými obrněnými dinosaury, jako byl Scelidosaurus, který žil počátkem období jury. Paleontologům tento nález potvrdil, že stegosauři vznikli někdy v první polovině jury a že Čína zpočátku byla centrem jejich diverzity, od střední jury až do počátku období křídy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907