Pradávné stěhování? Část kamenů Stonehenge zřejmě pochází z Walesu

17.02.2021 - Stanislav Mihulka

Obyvatelé dávné Británie si při stěhování neopomněli zabalit ani své posvátné kameny. Části slavného Stonehenge zřejmě pochází ze staršího kamenného kruhu ve Walesu

<p>Vlevo zbylé kameny ve Waun Mawn v severním Pembrokeshire, vpravo Stonehenge na Salisburské pláni.</p>

Vlevo zbylé kameny ve Waun Mawn v severním Pembrokeshire, vpravo Stonehenge na Salisburské pláni.


Reklama

Lidé obvykle znají Stonehenge u jihoanglického Salisbury jako monumentální kamenné kruhy a menhiry. Ve skutečnosti ale šlo o rozsáhlý rituální komplex, který se rozkládal do značné vzdálenosti na Salisburské pláni. Stejně složitý je i původ Stonehenge. Nejstarší části komplexu vznikly zřejmě již před 10 tisíci lety a jak ukazuje nový výzkum, část Stonehenge možná původně stála úplně jinde.

Archeologové britské University College London nedávno zjistili, že část velkých kamenů, použitých ve Stonehenge, pravděpodobně pochází ze staršího kamenného kruhu ve Waun Mawn. Toto místo se nachází v jihozápadním Walesu, na severu Pembrokeshire, ve vzdálenosti asi 255 kilometrů od Stonehenge. Otázkou je, co přimělo tehdejší stavitele kamenných kruhů, aby přestěhovali balvany, z nichž některé váží až pět tun, na takovou vzdálenost.

Velké stěhování z Waun Mawn

Kamenný kruh ve Waun Mawn měl původně průměr asi 110 metrů, což z něj dělá třetí největší dávný kamenný kruh na území Velké Británie. Podle archeologického průzkumu a radiokarbonového datování byl kruh ve Waun Mawn vztyčen někdy kolem roku 3400 před naším letopočtem. Po několika stoletích se tyto kameny, které tvoří vyvřelá hornina diabas, objevily ve Stonehenge.

TIP: Tajemný Stonehenge: Kdo byli jeho první stavitelé?

Archeologové jsou přesvědčeni, že k přesunu kamenů, který musel být pro tehdejší lidi velmi náročný, došlo během masové migrace z oblasti Waun Mawn východním směrem, do oblasti hrabství Gloucestershire v jihozápadní Anglii. Lidé si prostě vzali své posvátné kameny s sebou. Archeologové se rovněž domnívají, že na se Stonehenge nacházejí kameny, které původně stály i na jiných místech než na Waun Mawn. Možná bylo tehdy obvykle recyklovat kamenné kruhy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907