Reklama


Prakticky všechny globální epidemie cholery pocházejí z jedné oblasti

13.11.2017 - Stanislav Mihulka

Překvapivý objev v souvislosti s cholerou by mohl přispět k řešení dramatických epidemií

Slum - Slum ve Vietnamu, kde se nepochybně daří infekčním chorobám
Slum - Slum ve Vietnamu, kde se nepochybně daří infekčním chorobám

Reklama

Cholera není minulost. Ve skutečnosti jde o velmi moderní onemocnění, které každoročně po celém světě zasáhne miliony lidí a téměř 100 tisíc nemocných zabije.

Vědci díky intenzivnímu výzkumu zjistili, že téměř všechny explozivně rychlé globální epidemie cholery, které svět prožil v posledním půlstoletí, pocházejí z jedné oblasti světa. Tou oblastí je Asie.

TIP: V Africe byl objeven nový kmen bakterií: Vyvolává onemocnění podobné anthraxu

Jde o překvapivý a dost možná i průlomový objev, který se ihned dostal do nejprestižnějších vědeckých časopisů. Badatelé přečetli DNA tisíců původců cholery, kterým je bakterie Vibrio cholerae, při epidemiích cholery, které zasáhly v jednom případě Ameriky a ve druhém Afriku. V obou případech se jednoznačně ukázalo, že epidemie vlastně přišla z Dálného východu. Tato informace bude podle vědců zcela zásadní pro další boj s touto nemocí.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907