Prales ve městě: Botanická zahrada v Singapuru

20.05.2022 - Barbora Jelínková

Singapur patří mezi nejmodernější metropole světa, ale proslul rovněž jako „město zeleně“. Z desetiny jej totiž pokrývají parky či zahrady, v čele s tou nejznámější – botanickou. Řadí se k nejvíc navštěvovaným na planetě a nedávno rozšířila i prestižní seznam UNESCO

<p>Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.</p>

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.


Reklama

Tropické skleníky asijské metropole se k chráněným památkám přidaly roku 2015, jako dosud jediný singapurský „zářez“. Při té příležitosti předal tamní ministr kultury představitelům organizace orchidej s oficiálním odborným názvem Dendrobium UNESCO. Botanická zahrada v Singapuru se přitom uvedeným oceněním pyšní coby teprve třetí na světě – po své padovské „kolegyni“, založené v roce 1545 jako první v historii, a po Královských zahradách v Londýně.

Pestrá paleta flóry

Zmíněné orchideje se staly jednou z pěstitelských domén singapurského areálu: Místní orchidejová zahrada čítá na tři tisíce druhů či hybridů a celkově 60 tisíc exemplářů, což z ní dělá nejrozsáhlejší kolekci uvedených rostlin na světě. Plazivý hybrid Vanda Miss Joaquim představuje dokonce od roku 1981 národní květinu asijského městského státu.

Zahradu založenou v roce 1859 navštíví ročně přes čtyři miliony zájemců o prohlídku rozmanité říše exotické flóry. Nepočítáme-li orchideje, zahrnují tamní sbírky na 10 tisíc dalších druhů, včetně bonsají, 250 druhů zázvoru, pouštní zahrady s expozicí sukulentů či 200 druhů palem. V nejstarší části areálu – jehož uspořádání na přísně horizontálním půdorysu viktoriánského stylu důmyslně doplňují prvky moderní krajinné architektury – se lze projít i výsekem tropického deštného pralesa. Rostl v místě ještě před založením zahrady a díky tomu se dnes na území Singapuru nachází prales jako v jediné metropoli světa, kromě brazilského Rio de Janeira.

Dědictví velmoci

Samotný areál vznikl na popud Britů, kteří tehdy Singapur spravovali coby jednu ze svých držav. Podle původních plánů mělo jít o centrum pěstování a zpracování kaučuku, přičemž semena prvních rostlin dorazila právě z londýnských Královských zahrad.

TIP: Sedmý div Rumunska: Přísně chráněná delta Dunaje je nejzachovalejší v Evropě

Účel se podařilo splnit: Ve 20. letech ovládal Malajský poloostrov polovinu globálního trhu s latexem. A přestože obchod s lukrativní komoditou postupně ztratil na významu, padesátihektarový pozemek na nepoužívané plantáži měl již na mapě mladého Singapuru neodmyslitelné místo.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907