Pravidelné darování krve a krevní plazmy přináší dárcům nečekaný benefit

Dobrovolné darování krve a krevní plazmy je nepochybně obdivuhodný počin. Podle čerstvého výzkumu australských vědců navíc prospívá zdraví dárců

17.04.2022 - Stanislav Mihulka



Bez nadsázky lze říci, že dárcovství krve a krevní plazmy zachraňuje lidské životy. Hematolog Robin Gasiorowski z australské Macquarieho univerzity nedávno objevil nečekaný benefit pro statečné dárce: zdá se, že pravidelné darování krve snižuje množství „věčných chemikálií“, které se jinak pohybují v našem krevním řečišti. Jde o takzvané per- a polyfluoroalkylované látky (PFAS), které obsahují vazby mezi uhlíkem a fluorem, jedny z nejsilnějších v organické chemii.

Věčné chemikálie

Těchto syntetických látek jsou známy tisíce, jsou využívány či vyráběny mnoha různými způsoby a mají bohužel sklony snadno pronikat do životného prostředí i do organismů. V důsledku toho se hromadí v prostředí, pitné vodě, potravinách a také v lidských tělech. Přezdívá se jim „věčné chemikálie“.

Gasiorowskiho tým studoval celkem 285 hasičů z australského státu Victoria, z nichž část v průběhu uplynulých 12 měsíců darovala krev nebo krevní plazmu. Hasiči jsou často vystaveni látkám PFAS, například při používání hasicí pěny a obvykle mívají v krvi vyšší hladinu těchto látek než je v dané oblasti a populaci obvyklé.

TIP: Překvapivé riziko: Krevní transfuze od těhotných žen ohrožují muže na životě

Výsledky naší studie ukazují, že pravidelné darování krve nebo plazmy vede k citelnému snížení hladiny látek PFAS v krvi, v porovnání s kontrolní skupinou,“ uvádí ve své zprávě Robin Gasiorowski. Darování plazmy je podle Gasiorowskiho ještě účinnější a vede k poklesu hladiny látek PFAS asi o 30 procent. Podle Gasiorowskiho je to poprvé, kdy se podařilo objevit způsob jak snížit množství PFAS v krvi jen díky altruismu, bez komplikovaných procedur a medikace.


Další články v sekci