Překvapivé riziko: Krevní transfuze od těhotných žen ohrožují muže na životě

Krevní transfuze od žen, které byly v minulosti těhotné, zvyšují podle vědců úmrtnost u mužských příjemců

19.10.2017 - Stanislav MihulkaDarování krve je velmi záslužné a zachraňuje životy. To je zcela bez debaty. Ale i s transfuzemi se musí opatrně. Potvrzuje to nový výzkum organizace Sanquin Research, který přišel s překvapivým zjištěním.

Studie, která analyzovala údaje o 31 118 pacientech z nizozemských nemocnic ukázala, že krev darovaná ženami, které byly v minulosti těhotné, zřetelně zvyšuje úmrtnost příjemce. Platí to ale pouze a výhradně v případě, kdy příjemcem krve je muž. Pacientky ženy krev žen po těhotenství zřejmě neohrožuje.

Nebezpečné transfuze

Badatelé ve své studii analyzovali celkem 3 696 úmrtí, k nimž došlo po transfuzi krve. Ukázalo se, že muži ve věku pod 50 let mají 1,5× vyšší pravděpodobnost, že během příštích tří let po transfuzi zemřou, byla-li dárkyní žena, která byla v minulosti těhotná. Badatelé ve své zprávě neupřesňují, jak dlouhá doba od těhotenství žen k odběru krve uplynula.

TIP: Zázračná léčba? Krev mladých lidí snižuje riziko rakoviny a Alzheimera

Příčiny překvapivého zjištění vědců zatím nejsou jasné. Podle odborníků mohou být viníkem protilátky, které žena získá během těhotenství. Další možností prý může být rozdíl v obsahu železa v krvi, případně dílčí rozdíly ve struktuře a funkci červených krvinek mezi pohlavími, které naznačují některé dřívější studie.

  • Zdroj textu

    IFL Science, JAMA

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci