Překvapivé riziko: Krevní transfuze od těhotných žen ohrožují muže na životě

19.10.2017 - Stanislav Mihulka

Krevní transfuze od žen, které byly v minulosti těhotné, zvyšují podle vědců úmrtnost u mužských příjemců

Muži ve věku pod 50 let mají 1,5× vyšší pravděpodobnost, že během příštích tří let po transfuzi zemřou, byla-li dárkyní žena, která prodělala těhotenství.
Muži ve věku pod 50 let mají 1,5× vyšší pravděpodobnost, že během příštích tří let po transfuzi zemřou, byla-li dárkyní žena, která prodělala těhotenství.

Reklama

Darování krve je velmi záslužné a zachraňuje životy. To je zcela bez debaty. Ale i s transfuzemi se musí opatrně. Potvrzuje to nový výzkum organizace Sanquin Research, který přišel s překvapivým zjištěním.

Studie, která analyzovala údaje o 31 118 pacientech z nizozemských nemocnic ukázala, že krev darovaná ženami, které byly v minulosti těhotné, zřetelně zvyšuje úmrtnost příjemce. Platí to ale pouze a výhradně v případě, kdy příjemcem krve je muž. Pacientky ženy krev žen po těhotenství zřejmě neohrožuje.

Nebezpečné transfuze

Badatelé ve své studii analyzovali celkem 3 696 úmrtí, k nimž došlo po transfuzi krve. Ukázalo se, že muži ve věku pod 50 let mají 1,5× vyšší pravděpodobnost, že během příštích tří let po transfuzi zemřou, byla-li dárkyní žena, která byla v minulosti těhotná. Badatelé ve své zprávě neupřesňují, jak dlouhá doba od těhotenství žen k odběru krve uplynula.

TIP: Zázračná léčba? Krev mladých lidí snižuje riziko rakoviny a Alzheimera

Příčiny překvapivého zjištění vědců zatím nejsou jasné. Podle odborníků mohou být viníkem protilátky, které žena získá během těhotenství. Další možností prý může být rozdíl v obsahu železa v krvi, případně dílčí rozdíly ve struktuře a funkci červených krvinek mezi pohlavími, které naznačují některé dřívější studie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, JAMA

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907