Prchající vězeň je dílem Banksyho: Dílo má podpořit snahu o záchranu věznice

06.03.2021 - Martin Reichman

Britský streetartový umělec Banksy potvrdil, že obraz prchajícího vězně, který se objevil na zdi vězení v anglickém městě Readingu, je jeho dílem. Umělcův počin má podpořit snahu o záchranu nevyužívané věznice a její přeměnu v umělecké centrum

<p>Obraz prchajícího vězně na zdi vězení v anglickém městě Readingu, jehož autorem je streetartový umělec Banksy.</p>

Obraz prchajícího vězně na zdi vězení v anglickém městě Readingu, jehož autorem je streetartový umělec Banksy.


Reklama

Banksy, kterému se stále daří tajit svou totožnost, zveřejnil video nazvané Create Escape, které zachycuje vytvoření jeho nejnovějšího díla na vězeňské zdi pod příkrovem noci. Video se zpočátku tváří jako jedna z epizod kultovního pořadu již zesnulého amerického malíře Boba Rosse, radícího s technikami malování.

Obraz zachycuje vězně, silně připomínajícího nejznámějšího zdejšího chovance, dramatika, básníka a spisovatele Oscara Wildea, jak slézá po laně spleteném z prostěradel a přivázaném k psacímu stroji. Ten si v Readingu v letech 1895 až 1897 odpykával trest za homosexualitu a zdejší káznici ve své baladě zvěčnil jako symbol krutosti viktoriánského justičního systému.

Věznice jako maják umění

Městská rada v Readingu vyjádřila potěšení nad tím, že se Banksy zjevně zapojil do kampaně za záchranu věznice a její přeměnu v „maják umění a kultury“. Rada také ujistila, že naléhá na ministerstvo spravedlnosti jako vlastníka zařízení, aby podniklo kroky k uchování Banksyho obrazu. Svou vděčnost nepolapitelnému umělci a jeho týmu vyjádřili také zástupci kampaně za přeměnu věznice.

Reading leží asi 70 kilometrů západně od Londýna. Věznice neslouží svému účelu od roku 2013 a vláda se ji snaží prodat. Ministerstvo má tento měsíc rozhodnout o dalším osudu věznice. Kampaň za přeměnu věznice v umělecké centrum podpořili známé osobnosti, například herec Kenneth Branagh nebo herečky Natalie Dormerová či Judi Denchová.

TIP: Banksyho Dismaland: Syrový, vtipný a provokativní Disneyland

Ministerstvo spravedlnosti v reakci na Banksyho počin uvedlo, že si je vědomo, že „(Banksy) potvrdil odpovědnost za vytvoření graffiti“, a dodalo, že „zvažuje další kroky“ s tím, že další vyjádření poskytne „v pravý čas“.

Kdo je Banksy?

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech anglického Bristolu v 90. letech, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla, která často kritizují současnou společnost, se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce eur. Své výtvory kromě Británie zanechal například i na zdech v USA, ve Francii nebo v palestinském Pásmu Gazy.

Kromě graffiti Banksy vytváří i obrazy na plátně. V říjnu 2019 se obraz s názvem Devolved parliament, na němž jsou zachyceni šimpanzi v zasedacím sále Dolní sněmovny britského parlamentu, prodal dokonce za 8,5 milionu liber (tehdy 246 milionů Kč). To je dosud nejvyšší částka za dílo tohoto umělce.

Umělcova díla ale vzbuzují i kontroverze a pro některé představují projev vandalství. Odpůrci Bansyho poukazují na rozpor, že zatímco jeho díla jsou považována za umění, obdobná díla jiných jsou nekompromisně stíhána a jejich tvůrci končí ve vězení.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC News

  • Zdroj fotografií:

    Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kromě roubování se Haji Kalimullah Khan věnuje i šlechtění manga a podařilo se mu vypěstovat vlastní odrůdy.

Zajímavosti
Věda

Jméno zakladatelů podniku dodnes připomínají Fidorky, zatímco jejich tváře neznáme.

Historie

Útok německé armády zastihl Rudou armádu nepřipravenou. Statisíce Sovětů padly do zajetí už v prvních týdnech bojů.

Válka

Největší jedinci zmije gabunské se mohou pochlubit až pěticentimetrovými zuby.

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907