Před 11,5 miliardami let byl největší strukturou vesmíru obrovský oblak vodíku

06.04.2017 - Stanislav Mihulka

Japonští vědci objevili obří mračno vodíku. Jeho velikost odpovídá zhruba 1 600 Mléčným drahám

Enormní oblak vodíku -<p>Vědci objevili ohromnou strukturu z dávného vesmíru</p>
Enormní oblak vodíku -

Vědci objevili ohromnou strukturu z dávného vesmíru


Reklama

Japonští astronomové pozorovali vesmír teleskopem Subaru na Havaji a objevili skutečně enormní mračno neutrálního vodíku. Rozprostírá se na vzdálenost 160 milionů světelných let.

Gigantické mračno existovalo ve vesmíru před 11,5 miliardami let. Je velké i v kosmickém měřítku. Jeho rozměry odpovídají 80 násobku vzdálenosti mezi Mléčnou dráhou a Galaxií v Andromedě anebo 1 600 galaxiím velikosti Mléčné dráhy položených vedle sebe.

Astronomové původně studovali proto-nadkupu galaxií SSA22. Vědci očekávali, že zde nějaká oblaka plynu najdou, jejich objev byl ale velkým překvapením. Objevené gigantické mračno hustého plynu zasahuje mnohem dál, než to bývá obvyklé u podobných nadkup galaxií.

Gigantický oblak z mladého vesmíru

V objevu sehrálo klíčovou roli zařízení Hyper Suprime-Cam (HSC), které je vybaveno 900megapixelovou ultra širokoúhlou optikou. Na teleskop Subaru ho nainstalovali teprve v roce 2014. Podle vědců je pro pozorování tohoto typu Hyper Suprime-Cam ideální.

TIP: Molekulární mračno Sagittarius B2 je smrdutou chemickou laboratoří

Tak velké mračno v tak mladém vesmíru příliš nesedí na standardní kosmologické modely. Proto se nejspíše stane velmi zajímavým objektem pro další pozorování a detailní výzkum.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Osaka Sangyo University

  • Zdroj fotografií: Osaka Sangyo University/NAOJ

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jednotliví Evropané a Asiaté mají sice z neandertálců asi jen padesátinu z celkového počtu tří miliard písmen genetického kódu, ale každý zdědil trošku jiné úseky neandertálské DNA. Celkem se tak našla v DNA dnešních lidí plná pětina dědičné informace neandertálců.

Zajímavosti

Obléhání Calais

Historie
Věda

Objekt B14-65666 vznikl v důsledky srážky dvou galaxií, k níž došlo před 13 miliardami let

Vesmír

Testování mikrorobota pro vyšetření tlustého střeva

Věda

Pivoňky jsou poměrně náročné na kvalitu přírodního prostředí a jeho změny a také se jen pomalu šíří, protože mají velká a těžká semena. I hojnější druhy mají obvykle pouze ostrůvkovitý areál, přičemž jednotlivá místa výskytu mohou být i značně vzdálená. Proto se u některých lokalit můžeme domnívat, že vznikly druhotně, zplaněním z kultury. Jestliže k tomu ale došlo ve starověku, můžeme to dnes jen stěží dokázat. Jiné druhy jsou endemité malých území, většinou hor, ze kterých se nemohly dále šířit. Mezi ně patří i tyto nejvzácnější evropské pivoňky.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907