Před 85 lety byl v Moskvě vyhozen do povětří chrám Krista Spasitele

05.12.2016 - Martin Reichman

Demolice původního chrámu -<p>Chrám byl definitivně zničen dvěma výbuchy. První výbuch budova přestála, druhý byl podle výpovědí pamětníků citelný i ve vzdálenějších čtvrtích Moskvy.</p>
Demolice původního chrámu -

Chrám byl definitivně zničen dvěma výbuchy. První výbuch budova přestála, druhý byl podle výpovědí pamětníků citelný i ve vzdálenějších čtvrtích Moskvy.


Reklama

Z rozhodnutí samotného Josifa Stalina byla před 85 lety vyhozena do povětří jedna z dominant Moskvy. Chrám Krista Spasitele, na jehož výstavbě se podíleli nejlepší architekti, stavitelé a malíři své doby, byl slavnostně otevřen 26. května 1883. Jako nepotřebný přežitek své doby měl uvolnit místo pro monumentální Palác sovětů. Plánovaná stavba se ale nikdy neuskutečnila a na místě původního chrámu vznikl jen plavecký bazén.

Po pádu sovětského režimu začaly práce na obnově chrámu. Věrná replika pompézní budovy vystavěná z mramoru a zlata se budovala pět let, vyšla na 600 milionů dolarů a vysvěcena byla v srpnu 2000. Znovuobnovený chrám je sídlem patriarchy ruské pravoslavné církve. Nachází se v něm také muzeum, které patří k Moskevskému městskému muzeu dějin města Moskvy.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907