Před 85 lety byl v Moskvě vyhozen do povětří chrám Krista Spasitele

05.12.2016 - Martin Reichman

Demolice původního chrámu -<p>Chrám byl definitivně zničen dvěma výbuchy. První výbuch budova přestála, druhý byl podle výpovědí pamětníků citelný i ve vzdálenějších čtvrtích Moskvy.</p>
Demolice původního chrámu -

Chrám byl definitivně zničen dvěma výbuchy. První výbuch budova přestála, druhý byl podle výpovědí pamětníků citelný i ve vzdálenějších čtvrtích Moskvy.


Reklama

Z rozhodnutí samotného Josifa Stalina byla před 85 lety vyhozena do povětří jedna z dominant Moskvy. Chrám Krista Spasitele, na jehož výstavbě se podíleli nejlepší architekti, stavitelé a malíři své doby, byl slavnostně otevřen 26. května 1883. Jako nepotřebný přežitek své doby měl uvolnit místo pro monumentální Palác sovětů. Plánovaná stavba se ale nikdy neuskutečnila a na místě původního chrámu vznikl jen plavecký bazén.

Po pádu sovětského režimu začaly práce na obnově chrámu. Věrná replika pompézní budovy vystavěná z mramoru a zlata se budovala pět let, vyšla na 600 milionů dolarů a vysvěcena byla v srpnu 2000. Znovuobnovený chrám je sídlem patriarchy ruské pravoslavné církve. Nachází se v něm také muzeum, které patří k Moskevskému městskému muzeu dějin města Moskvy.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.

Vesmír

Nad hlavním městem San Salvador se tyčí vulkán stejného jména (vlevo). Jeho energie má posloužit pro těžbu bitcoinů.

Věda
Historie

Tento hummel vyřadila spojenecká vojska v Normandii.

Válka

Nový výzkum odhalil nečekaně vysokou míru násilí, která mohla vypuknout, přinejmenším za určitých okolností, v době kamenné.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907