Před 85 lety byl v Moskvě vyhozen do povětří chrám Krista Spasitele

05.12.2016 - Martin Reichman

Demolice původního chrámu -<p>Chrám byl definitivně zničen dvěma výbuchy. První výbuch budova přestála, druhý byl podle výpovědí pamětníků citelný i ve vzdálenějších čtvrtích Moskvy.</p>
Demolice původního chrámu -

Chrám byl definitivně zničen dvěma výbuchy. První výbuch budova přestála, druhý byl podle výpovědí pamětníků citelný i ve vzdálenějších čtvrtích Moskvy.


Reklama

Z rozhodnutí samotného Josifa Stalina byla před 85 lety vyhozena do povětří jedna z dominant Moskvy. Chrám Krista Spasitele, na jehož výstavbě se podíleli nejlepší architekti, stavitelé a malíři své doby, byl slavnostně otevřen 26. května 1883. Jako nepotřebný přežitek své doby měl uvolnit místo pro monumentální Palác sovětů. Plánovaná stavba se ale nikdy neuskutečnila a na místě původního chrámu vznikl jen plavecký bazén.

Po pádu sovětského režimu začaly práce na obnově chrámu. Věrná replika pompézní budovy vystavěná z mramoru a zlata se budovala pět let, vyšla na 600 milionů dolarů a vysvěcena byla v srpnu 2000. Znovuobnovený chrám je sídlem patriarchy ruské pravoslavné církve. Nachází se v něm také muzeum, které patří k Moskevskému městskému muzeu dějin města Moskvy.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907