Předpověď NOAA: Letošní Atlantická hurikánová sezóna má být velmi silná

17.04.2020 - Martin Reichman

Meteorologové a oceánografové předpovídají pro letošní rok nadprůměrně silnou sezónu hurikánů

<p>Superhurikán <strong>Dorian</strong> usmrtil v loňském roce nejméně 84 lidí a způsobil škody více než 4,6 miliardy dolarů.</p>

Superhurikán Dorian usmrtil v loňském roce nejméně 84 lidí a způsobil škody více než 4,6 miliardy dolarů.


Reklama

Oficiálně startuje hurikánová sezóna v Atlantiku až 1. června, několik nezávislých studií již nyní ale předpovídá, že ta letošní bude opět mimořádně silná. Na vině je podle odborníků prohřátý oceán v karibské oblasti. Teplý a vlhký vypařující se vzduch je palivem pro hurikány.

Popáté v řadě nad průměrem

Především pro obyvatele Karibiku a východního pobřeží Spojených států to není dobrá zpráva. Vědci pro letošní rok předpovídají až 18 pojmenovaných tropických bouří (s rychlostí větru nad 60 km/h), přičemž v polovině z nich by se mohlo jednat o hurikány (s rychlost větru přes 120 km/h). Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) jde o nadprůměrná čísla – dlouhodobý průměr NOAA udává 12 bouří a 6 hurikánů. Tři z devíti očekávaných hurikánů by mohly přerůst do kategorie superhurikánu s rychlostí větru nad 178 kilometrů za hodinu.

TIP: Hurikány, bouře a tajfuny: Takhle vypadají největší pozemské superbouře z vesmíru

Pokud se předpovědi odborníků naplní, bude letošní sezóna hurikánů horší než ta loňská a celkově již pátá v řadě s nadprůměrným počtem bouří a hurikánů. V loňském roce se nad Atlantikem „urodilo“ 18 bouří, 6 hurikánů a 3 superhurikány. Nejsilnějším byl superhurikán Dorian, který dosáhl kategorie 5, s maximální rychlostí větru 295 kilometrů v hodině. Škody na majetku způsobené hurikány se v loňském roce vyšplhaly přes 11 miliard dolarů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907