Předpověď NOAA: Letošní Atlantická hurikánová sezóna má být velmi silná

17.04.2020 - Martin Reichman

Meteorologové a oceánografové předpovídají pro letošní rok nadprůměrně silnou sezónu hurikánů

<p>Superhurikán <strong>Dorian</strong> usmrtil v loňském roce nejméně 84 lidí a způsobil škody více než 4,6 miliardy dolarů.</p>

Superhurikán Dorian usmrtil v loňském roce nejméně 84 lidí a způsobil škody více než 4,6 miliardy dolarů.


Reklama

Oficiálně startuje hurikánová sezóna v Atlantiku až 1. června, několik nezávislých studií již nyní ale předpovídá, že ta letošní bude opět mimořádně silná. Na vině je podle odborníků prohřátý oceán v karibské oblasti. Teplý a vlhký vypařující se vzduch je palivem pro hurikány.

Popáté v řadě nad průměrem

Především pro obyvatele Karibiku a východního pobřeží Spojených států to není dobrá zpráva. Vědci pro letošní rok předpovídají až 18 pojmenovaných tropických bouří (s rychlostí větru nad 60 km/h), přičemž v polovině z nich by se mohlo jednat o hurikány (s rychlost větru přes 120 km/h). Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) jde o nadprůměrná čísla – dlouhodobý průměr NOAA udává 12 bouří a 6 hurikánů. Tři z devíti očekávaných hurikánů by mohly přerůst do kategorie superhurikánu s rychlostí větru nad 178 kilometrů za hodinu.

TIP: Hurikány, bouře a tajfuny: Takhle vypadají největší pozemské superbouře z vesmíru

Pokud se předpovědi odborníků naplní, bude letošní sezóna hurikánů horší než ta loňská a celkově již pátá v řadě s nadprůměrným počtem bouří a hurikánů. V loňském roce se nad Atlantikem „urodilo“ 18 bouří, 6 hurikánů a 3 superhurikány. Nejsilnějším byl superhurikán Dorian, který dosáhl kategorie 5, s maximální rychlostí větru 295 kilometrů v hodině. Škody na majetku způsobené hurikány se v loňském roce vyšplhaly přes 11 miliard dolarů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907