Předpověď o vymírání druhů: Které přežijí a které naopak nejspíš zmizí?

19.05.2021 - Zuzana Teličková

Výzkumný tým z jihoanglické University of Southampton si vzal za cíl předpovědět, která zvířata jsou v budoucnu nejvíce ohrožena vyhynutím. Závěry studie jsou možná překvapující, ale zároveň logické – v budoucnu se bude dařit spíše menším zvířatům a podle tohoto modelu bude postupovat i evoluční vývoj obecně.

<p>Zatímco třeba pískomilům a vrabcům věští vědci relativně zářnou budoucnost, o osud orlů okrových a nosorožců dvourohých mají vážné obavy.</p>

Zatímco třeba pískomilům a vrabcům věští vědci relativně zářnou budoucnost, o osud orlů okrových a nosorožců dvourohých mají vážné obavy.


Reklama

Vědci si vybrali celkem 15 484 druhů ptáků a suchozemských savců, u nichž vzali v úvahu tělesnou hmotnost, početnost jejich vrhu či snůšky, šíři přirozeného prostředí, složení potravy a dobu, která v rámci druhu odděluje dvě generace. Pomocí statistických modelů pak výzkumníci zpracovali předpověď, v níž byly zahrnuty také údaje o ohrožených druzích z Červeného seznamu IUCN. 

Zvířata se budou zmenšovat

Obecný závěr předpovědi zní, že v budoucnu se bude dařit především malým, rychle žijícím hmyzožravým zvířatům s vysokou plodností, která se dokážou přizpůsobit mnoha různým typům prostředí. Mezi tyto „vítěze budoucnosti“ patří především hlodavci a zpěvní ptáci, jako například pískomil menší (Gerbillus nanus) a vrabec bělohrdlý (Plocepasser mahali)

Méně přizpůsobivé dlouhověké druhy, které mají speciální požadavky na prostředí, se pravděpodobně stanou oběťmi současného vývoje. Mezi nimi bude podle vědců například orel okrový (Aquila rapax) nebo nosorožec dvourohý (Diceros bicornis). Výsledky by neměly být zdrojem tragických závěrů, ale spíše pobídkou k zacíleným ochranářským opatřením. 

TIP: Empatická zvířata: Příteli v nouzi pomáhají sloni ale i třeba delfíni

Statistické modely kromě toho předpověděly, že během následujících 100 let průměrná hmotnost savců poklesne o 25 %. To je velké zrychlení trendu, když vezmeme v úvahu, že za posledních 130 000 let (od poslední doby meziledové) se druhy zmenšily jen o 14 %.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907