Přehrady s plovoucími solárními panely: Efektivní obnovitelná kombinace

03.10.2020 - Stanislav Mihulka

Hybridní systémy s hydroelektrárnami a solárními farmami by mohly dodávat značné množství elektřiny

<p>První plovoucí solární farma v přehradní nádrži na portugalské řece Rabagão</p>

První plovoucí solární farma v přehradní nádrži na portugalské řece Rabagão


Reklama

Přehrady s hydroelektrárnami, které využívají sílu tekoucí vody k výrobě elektřiny, jsou dnes významnou součástí globálního energetického mixu. Podle nové studie odborníků amerických laboratoří s National Renewable Energy Laboratory (NREL) nám ale mohou ještě nabídnout mnohem víc. 

Nathan Lee a jeho spolupracovníci upozornili na to, že hybridní elektrárny, které využívají kombinaci vodní a solární energie, a tvoří je plovoucí solární farmy v přehradní nádrži, by mohly uspokojit významnou část poptávky po energii ve světě. Velkou výhodou je, že do podoby hybridních elektráren bude možné přestavět stávající hydroelektrárny.

TIP: Solární energie z hladiny: Čína spustila největší plovoucí solární farmu na světě 

Hybridní systém s přehradou a solární farmou už byl vyzkoušen v rámci pilotního projektu v Portugalsku, na řece Rabagão. Systém tvoří až 840 solárních panelů o rozloze 2 500 metrů čtverečních a jeho výkon se pohybuje kolem 300 MW. Energetická společnost EDP plánuje v dohledné době spustit hybridní systém s 11 tisíci solárními panely, na hydroelektrárně Alqueva.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907