Hybridní systémy s hydroelektrárnami a solárními farmami by mohly dodávat značné množství elektřiny
Přehrady s hydroelektrárnami, které využívají sílu tekoucí vody k výrobě elektřiny, jsou dnes významnou součástí globálního energetického mixu. Podle nové studie odborníků amerických laboratoří s National Renewable Energy Laboratory (NREL) nám ale mohou ještě nabídnout mnohem víc.
Nathan Lee a jeho spolupracovníci upozornili na to, že hybridní elektrárny, které využívají kombinaci vodní a solární energie, a tvoří je plovoucí solární farmy v přehradní nádrži, by mohly uspokojit významnou část poptávky po energii ve světě. Velkou výhodou je, že do podoby hybridních elektráren bude možné přestavět stávající hydroelektrárny.
TIP: Solární energie z hladiny: Čína spustila největší plovoucí solární farmu na světě
Hybridní systém s přehradou a solární farmou už byl vyzkoušen v rámci pilotního projektu v Portugalsku, na řece Rabagão. Systém tvoří až 840 solárních panelů o rozloze 2 500 metrů čtverečních a jeho výkon se pohybuje kolem 300 MW. Energetická společnost EDP plánuje v dohledné době spustit hybridní systém s 11 tisíci solárními panely, na hydroelektrárně Alqueva.
EDP
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)