Mamuti sice vyhynuli před několika tisíci lety, s jejich slonovinou se ale stále čile obchoduje
Britská vláda společně s vědci intenzivně bojuje proti černému obchodu se slonovinou, který vede k vybíjení zbývajících slonů. Součástí jejich snah jsou i testy DNA rozmanitých produktů ze slonoviny, s jejichž pomocí zjišťují původ slonoviny a snaží se tak určit střediska obchodu s touto krvavou komoditou.
Britský tým nedávno prozkoumal bižuterii ze slonoviny, která pocházela od prodejců v Kambodži. Právě Kambodža představuje významný trh na cestě pašované slonoviny od pytláků v Africe k zákazníkům v Asii. Většina testovaných vzorků podle očekávání obsahovala DNA slonů indických i slonů afrických.
TIP: Sibiřské bílé zlato: Jak se žije lovcům mamutů z 21. století
Několik vzorků slonoviny ale vědce podle jejich slov překvapilo. Vůbec totiž nešlo o slonovinu slonů, nýbrž mamutů. Vědci předpokládají, že v budoucnu se zřejmě budou výrobky z mamutích klů, vydávané za slonovinu, objevovat stále častěji. Cena slonoviny totiž dosahuje astronomických výšek, takže se hledačům mamutích klů vyplatí prohledávat polární pustiny a prodávat nalezené mamutí fosilie jako slonovinu.
BBC News
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)