Pes pralesní je velmi vzácná psovitá šelma, která žije na území několika jihoamerických států. Nejsevernější oblast jejího výskytu je zhruba dána hranicí mezi Panamou a Kostarikou. Alespoň donedávna o tom byli zoologové přesvědčeni.
Ačkoli v oblastech položených severněji, než se rozkládá Panama a Kostarika, jsou přírodní podmínky velmi podobné, psi pralesní (Speothos venaticus) se zde z nějakého důvodu nevyskytují. Výše uvedené tvrzení bylo zoology mnoho let přijímáno jako ověřené a spolehlivé. Snímky z fotopastí rozmístěných v horách střední části Kostariky ovšem ukázaly, že jsou tato zvířata přítomna i dále na sever – navíc v nadmořských výškách, v jakých jejich výskyt rovněž dosud nebyl zaznamenán.
Doktorandka Carolina Saenz-Bolañosová a profesor Todd Fuller zveřejnili svá pozorování v časopise Tropical Conservation Science. Dvojici se podařilo zachytit psy na fotopastech umístěných v rozeklaném pohoří Cordillera de Talamanca, jehož nejvyšší vrcholky přesahují výšku 3 000 metrů.
TIP: Všudybyl nosál červený: Pinocchio jihoamerických lesů
Carolina, která zde s fotopastmi pracuje už od roku 2012, se ke zjištění vyjádřila slovy: „Zdejší obyvatelé mají sice ve svém jazyce pro psy pralesní konkrétní jméno a v ústním podání se traduje, že zde tato šelma v minulosti žila, ale v současnosti nikdo z nich žádného psa už dlouho neviděl.“
Psi byli sice několikrát pozorováni severně od Panamského kanálu poblíž hranice s Kostarikou, ale v severních částech pohoří Cordillera de Talamanca je jejich spatření naprostým překvapením. Navíc se jedná o tak obrovskou a odlehlou oblast, že vůbec není jasné, zda sem psi nedávno pronikli od jihu, vracejí se na svá někdejší působiště, nebo zde prostě celou dobu žili a vyhýbali se kontaktu s lidmi.
Shutterstock
HistorieHod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)
VesmírJupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona), CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiGeotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)