Překvapení: Jedny z nejstarších galaxií vesmíru obíhají kolem Mléčné dráhy

23.08.2018 - Stanislav Mihulka

Nejslaběji zářící satelitní galaxie Mléčné dráhy jsou nejspíš pořádně staré. Pamatují ještě Temný věk vesmíru

<p>Simulace velké galaxie s malými satelity. Simulace vzniku velké galaxie s malými satelity. Modře jasné trpasličí galaxie, bíle velmi málo zářivé trpasličí galaxie</p>

Simulace velké galaxie s malými satelity. Simulace vzniku velké galaxie s malými satelity. Modře jasné trpasličí galaxie, bíle velmi málo zářivé trpasličí galaxie


Reklama

V našem vesmíru vznikaly první galaxie dlouho předtím, než mu byla miliarda let. Britští vědci tvrdí, že nejstarší galaxie ve vesmíru ani nemusíme nijak zvlášť hledat. Jsou totiž překvapivě blízko.

Sownak Bose a jeho spolupracovníci zjistili, že nejslaběji zářící satelitní galaxie, které obíhají kolem naší Mléčné dráhy, zřejmě jsou jedny z nejstarších galaxií v celém vesmíru. Jde o trpasličí galaxie jako je Segue-1, Bootes I, Tucana II nebo Ursa Major I.

Galaxie z mladičkého vesmíru

Podle Boseho a spol. by tyto galaxie měly být starší než 13 miliard let. Pokud jsou tyto úvahy správné, tak dotyčné galaxie vznikly méně než 800 milionů let po Velkém třesku. Vesmír tehdy byl opravdu velice mladý. Vědce k těmto závěrům přivedl počítačový model vzniku galaxií GALFORM.

TIP: Astronomové objevili spoustu trpasličích galaxií v mladém vesmíru

V té době vesmír procházel Temným věkem (anglicky Dark Ages), kdy už byl vesmír sice průhledný, ale zároveň temný. Zářily v něm pouze atomy neutrálního vodíku. Právě vznik prvních hvězd a galaxií vedl k postupnému konci Temného věku. Ten definitivně skončil asi 1 miliardu let po Velkém třesku.

 

  • Zdroj textu:

    Durham University

  • Zdroj fotografií: Institute for Computational Cosmology, Durham University, UK/ Heidelberg Institute for Theoretical Studies, Germany / Max Planck Institute for Astrophysics, Germany

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Bohatý sexuální život sebou nese i nepříjemná rizika.

Věda
Reklama
Historie

Oba trpaslíky od sebe odděluje vzdálenost asi 341 AU, tedy více než 10× větší vzdálenost než kolik činí vzdálenost mezi Sluncem a Neptunem! 

Vesmír

Příslušníci roty Bravo 3. praporu 75. pluku Rangers v roce 1993 během služby v rámci operace Gothic Serpent.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907