Astronomové objevili spoustu trpasličích galaxií v mladém vesmíru

24.11.2016 - Stanislav Mihulka

Gravitační čočkování pomohlo odhalit trpasličí galaxie z vesmíru starého 2 až 6 miliard let

Abell 1689 -<p>Veliká kupa galaxií Abell 1689 gravitačně čočkuje galaxie z mladého vesmíru</p>
Abell 1689 -

Veliká kupa galaxií Abell 1689 gravitačně čočkuje galaxie z mladého vesmíru


Reklama

Trpasličí galaxie jsou sice mnohem menší a méně jasné než třeba naše Mléčná dráha, odborníci se o ně ale zajímají stále intenzivněji. Astronomové Kalifornské univerzity v Riverside teď vůbec poprvé objevili velké množství trpasličích galaxií v mladém vesmíru.

Po stopách Velkého třesku

Tyto malé galaxie zřejmě hrály významnou roli v mladém vesmíru během takzvané éry reionizace, probíhající asi do 1 miliardy let po Velkém třesku, kdy se vesmír díky ionizaci atomů změnil z temného a neprůhledného na vesmír průhledný a zářící.

Navzdory jejich důležitosti toho o trpasličích galaxiích z mladého vesmíru stále mnoho nevíme. Jejich pozorování je velmi komplikované, vzhledem k jejich malé velikosti a jasu.

TIP: Horovo oko: Dvojité gravitační čočkování z hlubokého vesmíru

Na Kalifornské univerzitě v Riverside ale využili efekt gravitačního čočkování a na snímcích Hubbleho vesmírného dalekohledu objevili množství trpasličích galaxií z vesmíru starého 2 až 6 miliard let. V této době ve vesmíru docházelo k nejvíce intenzivní tvorbě nových hvězd.

  • Zdroj textu:

    University of California – Riverside

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, B. Siana & A. Alavi

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907