Překvapení: NASA zařízla projekt jediného lunárního robotického roveru

02.05.2018 - Stanislav Mihulka

Rover Resource Prospector se po Měsíci nejspíš neprojede. Roky příprav byly zbytečné

<p>Měsíční rover na snímku expedice Apollo 17</p>

Měsíční rover na snímku expedice Apollo 17


Reklama

Rozhodnutí americké kosmické agentuy NASA rozhodně nepotěšilo vědce, kteří se zabývají výzkumem Měsíce. Bez ohledu na nadšení prezidenta Trumpa pro výzkum našeho souputníka totiž NASA zrušila projekt vývoje aktuálně jediného amerického robotického měsíčního vozidla.

Pro tým mise Resource Prospector bylo rozhodnutí doslova šokem několik let trvající vývoj robotického průzkumníka, který se měl zaměřit na polární oblast Měsíce, končí. Vědci mají projekt uzavřít do konce května.

Robotický průzkumník Měsíce 

Rover Resource Prospector byl unikátní projekt. Jako jediný z připravovaných měsíčních misí cílil právě na velmi zajímavou polární oblast. Na cestu měl vyrazit v roce 2022, jako první mise NASA na povrch Měsíce od roku 1972. A také jako vůbec první americká robotická mise na Měsíci.

TIP: Dobrá zpráva: Na budoucí kolonisty čekají na Měsíci ohromné zásoby vody

Plánovaný robotický rover měl detailně zkoumat měsíční povrch. Hledat měl především vodu, vodík a kyslík. Vedení NASA prohlásilo, že některé přístroje, původně určené pro robota Resource Prospector, by mohly letět na Měsíc s některou další misí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír
Zajímavosti

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907