Překvapení: NASA zařízla projekt jediného lunárního robotického roveru

02.05.2018 - Stanislav Mihulka

Rover Resource Prospector se po Měsíci nejspíš neprojede. Roky příprav byly zbytečné

<p>Měsíční rover na snímku expedice Apollo 17</p>

Měsíční rover na snímku expedice Apollo 17


Reklama

Rozhodnutí americké kosmické agentuy NASA rozhodně nepotěšilo vědce, kteří se zabývají výzkumem Měsíce. Bez ohledu na nadšení prezidenta Trumpa pro výzkum našeho souputníka totiž NASA zrušila projekt vývoje aktuálně jediného amerického robotického měsíčního vozidla.

Pro tým mise Resource Prospector bylo rozhodnutí doslova šokem několik let trvající vývoj robotického průzkumníka, který se měl zaměřit na polární oblast Měsíce, končí. Vědci mají projekt uzavřít do konce května.

Robotický průzkumník Měsíce 

Rover Resource Prospector byl unikátní projekt. Jako jediný z připravovaných měsíčních misí cílil právě na velmi zajímavou polární oblast. Na cestu měl vyrazit v roce 2022, jako první mise NASA na povrch Měsíce od roku 1972. A také jako vůbec první americká robotická mise na Měsíci.

TIP: Dobrá zpráva: Na budoucí kolonisty čekají na Měsíci ohromné zásoby vody

Plánovaný robotický rover měl detailně zkoumat měsíční povrch. Hledat měl především vodu, vodík a kyslík. Vedení NASA prohlásilo, že některé přístroje, původně určené pro robota Resource Prospector, by mohly letět na Měsíc s některou další misí.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907