Překvapivá léčba: Fekální transplantace pomáhají s melanomy

07.02.2021 - Stanislav Mihulka

Úspěch či neúspěch imunoterapie nádorů mohou významně ovlivnit střevní bakterie pacienta


Reklama

V poslední době se stále častěji ukazuje, že se společenstva střevních bakterií, tedy mikrobiom, podílejí na mnoha procesech v lidském těle, včetně léčebných zákroků. Někdy je až šokující, jak daleko v těle mikrobiom „dosáhne“. Potvrzuje to i nedávný výzkum odborníků americké University of Pittsburgh, který se týkal vztahu mezi mikrobiomem a léčbou melanomu, tedy rakoviny kůže.

Výzkum se týkal protinádorového přípravku, který je inhibitorem imunitního proteinu PD-1 (programed cell death 1). Tato léčba, která představuje jednu z variant imunoterapie nádorů, může být velmi účinná. Experimenty ale ukazují, že funguje asi jen u čtvrtiny pacientů. Americké vědce přitom zaujal výzkum z roku 2017, podle kterého se na účinnosti léčby inhibitorem PD-1 podílejí střevní bakterie. Tehdy se totiž ukázalo, že léčba antibiotiky, která zničí určité střevní bakterie, významně zhorší účinnost těchto protinádorových léků.

TIP: Některé střevní bakterie omezují účinnost léků na Parkinsonovu chorobu

Badatelé nejprve zjistili, kteří pacienti příznivě reagují na léčbu inhibitorem PD-1. Pak jim odebrali fekální hmotu a transplantovali ji myším s melanomem. U těchto myší pak následně úspěšně zafungovala léčba inhibitorem PD-1. Když odebrali fekální hmotu pacientům, kteří předtím užívali antibiotika, tak se tento příznivý účinek nedostavil. Vše nasvědčuje tomu, že s mikrobiomem budeme muset v léčbě nádorů do budoucna počítat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907