Překvapivě obratné želvy: Své ploutve nepoužívají jen na plavání

05.08.2022 - Marek Telička

Výzkum vedený Jessicou Fujii a Kylem Van Houtanem, vědci pracujícími v neziskovém akváriu Monterey Bay Aquarium v Kalifornii, dokumentuje dříve nepoznané chování mořských želv a ukazuje, že karety dokážou velmi obratně používat své ploutve.

<p><strong>Kareta obrovská</strong> <em>(Chelonia mydas)</em> pojídá medúzu, kterou si zároveň přidržuje ploutvemi. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Kareta obrovská (Chelonia mydas) pojídá medúzu, kterou si zároveň přidržuje ploutvemi. (foto: Shutterstock)


Reklama

Fujii a Van Houtan shromáždili velké množství videí a snímků zachycujících karety a jejich analýzou zjistili, že své ploutve nepoužívají jen k pohybu, ale také při konzumaci potravy. Mezi zásadními záběry byla například kareta obrovská přidržující si ploutvemi medúzu, kareta obecná válející po mořském dnu hřebenatku nebo kareta pravá, která se při odtrhávání sasanky opírala o útes, aby získala větší stabilitu. Podobné chování je známé u mořských savců, jako jsou mroži, lachtani nebo kapustňáci, ale u želv bylo zaznamenáno poprvé. 

TIP: Otazníky kolem tvrdých krunýřů: Co jste nejspíš nevěděli o mořských želvách

„Končetiny mořských želv se vyvinuly především jako prostředek pro zajištění pohybu, ne pro manipulaci s kořistí,“ komentuje nové poznatky Jessica Fujii. „Stejně se s nimi ale želvy o manipulaci snaží. Sice to není nejefektivnější způsob, ale pořád je to pro ně lepší, než nevyužívat takto ploutve vůbec.“ 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907