Překvapivě obratné želvy: Své ploutve nepoužívají jen na plavání

Výzkum vedený Jessicou Fujii a Kylem Van Houtanem, vědci pracujícími v neziskovém akváriu Monterey Bay Aquarium v Kalifornii, dokumentuje dříve nepoznané chování mořských želv a ukazuje, že karety dokážou velmi obratně používat své ploutve.

05.08.2022 - Marek Telička



Fujii a Van Houtan shromáždili velké množství videí a snímků zachycujících karety a jejich analýzou zjistili, že své ploutve nepoužívají jen k pohybu, ale také při konzumaci potravy. Mezi zásadními záběry byla například kareta obrovská přidržující si ploutvemi medúzu, kareta obecná válející po mořském dnu hřebenatku nebo kareta pravá, která se při odtrhávání sasanky opírala o útes, aby získala větší stabilitu. Podobné chování je známé u mořských savců, jako jsou mroži, lachtani nebo kapustňáci, ale u želv bylo zaznamenáno poprvé. 

TIP: Otazníky kolem tvrdých krunýřů: Co jste nejspíš nevěděli o mořských želvách

„Končetiny mořských želv se vyvinuly především jako prostředek pro zajištění pohybu, ne pro manipulaci s kořistí,“ komentuje nové poznatky Jessica Fujii. „Stejně se s nimi ale želvy o manipulaci snaží. Sice to není nejefektivnější způsob, ale pořád je to pro ně lepší, než nevyužívat takto ploutve vůbec.“ 


Další články v sekci