Přemyslovský lev proti habsburskému orlovi: Volba římského krále roku 1273

11.03.2016 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Přemysl Otakar II. byl na vrcholu moci. K absolutní spokojenosti mu již chybělo jen málo, například titul římského krále...

<p>Svatba <strong>Kunhuty Braniborské</strong> s uherským princem <strong>Bélou</strong>, na kterou <strong>Přemysl Otakar II.</strong> pozval všechny okolní slovanské panovníky. Postavy jsou zobrazeny v královském stanu před svatební kaplí. Jedná se o Přemyslovu osobní kapli, neboť na zdi můžeme vidět jeho erb – orla s roztaženými křídly. Přemysl sám je uprostřed obrazu, vítá dva nové hosty. Ostatní panovníci stojí okolo krále.</p>

Svatba Kunhuty Braniborské s uherským princem Bélou, na kterou Přemysl Otakar II. pozval všechny okolní slovanské panovníky. Postavy jsou zobrazeny v královském stanu před svatební kaplí. Jedná se o Přemyslovu osobní kapli, neboť na zdi můžeme vidět jeho erb – orla s roztaženými křídly. Přemysl sám je uprostřed obrazu, vítá dva nové hosty. Ostatní panovníci stojí okolo krále.


Reklama

Přemysl Otakar II. měl své rozumné důvody pro kandidaturu na římského krále. Především mu bylo jasné, že pokud se o titul nebude ucházet on, získá ho někdo jiný. Tento nový král by pak jistě podrobil prověrce všechna jeho léna a on o značnou část z nich může přijít. Důležitý podíl však již měla i Přemyslova pýcha a nenasytná ctižádost, kterou vydatně přiživovalo pochlebování okolí. 

Já jsem ten nejlepší!

A tak, když roku 1272 zemřel jeden z formálních králů, Richard Cornwallský, našlo se opravdu pár dalších kandidátů, a sedm kurfiřtů čekala náročná volba. Přemysl sice kurfiřty trochu podcenil, když se příliš spoléhal na svůj věhlas a přízeň papeže, ale důležitější bylo, že ti, kteří byli na jeho straně, měli menší vliv než ti zaujatí proti němu.

Na králově straně stál vlastně pouze markrabě braniborský a vévoda saský. Samotného Přemysla navíc začala zase zaměstnávat válka s Uhry, a tak neměl dostatek času. V nejhorší možné chvíli se také jako příslovečný králík z klobouku objevil další kandidát. Obecně přijatelný Rudolf Habsburský. Pragmatik, který byl o zhruba patnáct let starší než Přemysl. Led proti ohni. Rozum proti vášni. Muž obdařený nezdolností a vytrvalostí, ale i třeba výtěžkem, který přinášely obchodní cesty vedoucí z Itálie přes Alpy.

TIP: Přemyslův konec: Bitva na Moravském poli učinila přítrž jeho ambicím

Rudolfovu kandidaturu prosadil norimberský purkrabí Fridrich Hohenzollernský, který měl značný vliv. Svého kandidáta vybral opravdu moudře. Hrabě byl pro většinu knížat mnohem snesitelnější, než český povýšenec. Na den svatého Michala, 29. září 1273, se tedy sjeli kurfiřti do Frankfurtu a začali volit. Hned 1. října roku 1273, byl Rudolf jednomyslně zvolen. Tento výběr byl jasným útokem na českého krále...

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907