Reklama


Přes 150 000 domácností už v roce 2017 změnilo dodavatele elektřiny. Vyplatí se to?

09.08.2017 - Komerční prezentace

Když se jinde objeví výhodnější nabídka, odběratelé na českém energetickém trhu neváhají změnit barvy týmu, který se stará o to, aby měli čím svítit, ohřívat vodu nebo i topit. Za poslední tři roky se počet změn dodavatelů elektřiny vytrvale zvyšuje. Spočítejte si, kolik můžete za elektřinu ušetřit a přestaňte platit za odebranou kilowatthodinu víc než vaši sousedé.

Reklama

Během prvních 6 měsíců roku 2015 starého prodejce elektřiny poslalo „k šípku“ přes 101 340 maloodběratelů z řad domácností. O rok později vyskočil počet změn od ledna do června na necelých 140 tisíc a letos už čísla za první polovinu roku vylétla nad hranici 150 tisíc změn dodavatele elektřiny. Kam lidé utíkali za levnější energií?

V roce 2017 nejvíce nových zákazníků přilákala firma innogy

Přesná čísla o „výměně dresů“ energetických týmů získává každý měsíc OTE (Operátor trhu s energiemi). S výjimkou tří dominantních dodavatelů (ČEZ, E.ON a PRE), kteří ve svém regionu mají nejvíce odběratelů a zároveň tam fungují jako distributoři elektřiny, zahrnuje statistika OTE celý trh. Nejvíce lidí odcházelo mezi lednem a červnem 2017 od společnosti Centropol Energy. Rozloučilo se s ní 6 674 klientů. Naopak hitem letoška se stala elektřina od innogy. Sáhlo po ní přes 17 tisíc nových zákazníků. 

5 alternativních dodavatelů s nejvíce novými odběrateli za rok 2017

  • innogy: + 17 454 klientů
  • Bohemia energy entity: + 4 990 klientů
  • MND: + 4 115 klientů
  • Amper market: + 2 612 klientů
  • Comfort energy: + 2 273 klientů

Kolik ušetříte změnou dodavatele? 1 000 Kč, ale i přes 10 tisíc ročně

Velikost možné úspory ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi nejdůležitější patří velikost spotřeby a ceny u současného dodavatele elektřiny. Domácnost se 2 až 3 členy, která elektřinou neohřívá vodu ani netopí, většinou ušetří přechodem k levnějšímu prodejci přibližně 1 000 Kč ročně. Pokud doma máte bojler, odebíráte logicky více kilowatthodin. V průměru změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit kolem 2 000 Kč. Nejvyšší možné úspory se dočkají majitelé přímotopů. Uspořené finance mohou klidně přesáhnout i 10 tisíc za rok. 

Do hry o levnou energii vstupuje i příslušnost do distribučního území daná polohou odběrného místa. Koho zajímá přesná úspora pro jeho domácnost, může zkusit porovnat ceny elektřiny v jednoduché online kalkulačce. Na chlup přesné číslo zjistí do 2 minut. 

Lednice, televize, či myčka? Kdo u vás doma hltá nejvíc elektřiny?

Jestli se ze srovnání cen dovíte, že levný proud již odebíráte, ale po kontrole faktury za energie se stále mračíte, možná vám doma kradou elektřinu zbytečně energeticky náročné spotřebiče. Zjistěte, za co utrácíte pomocí kalkulačky, která odhalí nejhladovější energetické upíry.

  • Zdroj textu: komerční prezentace
  • Zdroj fotografií: komerční prezentace

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tři ženy, tři pohnuté osudy - Marie, Georgiana ani Alžběta štěstí po boku manželů nenašly.

Historie
Věda

Kolik se asi podobných exoměsíců potuluje Mléčnou dráhou?

Vesmír
Válka
Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907