Přesně jako lidé: Testovací nárazové figuríny zestárly a ztloustly

28.01.2017 - Stanislav Mihulka

Lidé stárnou a tloustnou. A teď to potkalo i testovací figuríny, které musejí být lidem co nejpodobnější

Testovací figuríny -<p>Nové testovací figuríny odpovídají starším a obéznějším lidem v automobilech</p>
Testovací figuríny -

Nové testovací figuríny odpovídají starším a obéznějším lidem v automobilech


Reklama

O postarší modelky při těle obvykle nebývá velký zájem. U testovacích nárazových figurín, jejichž tvůrci jdou s dobou, to ale rozhodně neplatí.

Lidé ve světě stárnou a přibírají na váze. A vypadá to, že se tenhle trend v blízké budoucnosti jen tak nezmění. Na Michiganské univerzitě se proto spojil úrazový chirurg s výrobcem testovacích figurín, a rozhodli se zapracovat na vzhledu figurín, které se používají v testech bezpečnosti při nárazech. Výsledkem jejich snažení je série nových figurín.

TIP: Jízda bez řidiče: V roce 2020 bude na silnicích 10 milionů autonomních aut

Testovací figuríny by měly odpovídat průměrnému člověku. Když jsou dnes lidé v průměru postarší a obézní, tak by takové měly být i figuríny. V okamžiku nárazu totiž hraje tvar postavy s fyzickou kondicí významnou roli.

  • Zdroj textu:

    University of Michigan

  • Zdroj fotografií: Bryan McCullough / Michigan Medicine

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907