Při desetisekundovém polibku si partneři vymění až 80 000 000 bakterií

06.03.2021 - Zuzana Teličková

Nizozemští vědci zjistili, že při desetisekundovém polibku dojde k přenosu až 80 milionů bakterií

<p><strong>80 000 000  bakterií si partneři vymění při polibku.</strong> <em>(zdroj: Pixabay)</em></p>

80 000 000  bakterií si partneři vymění při polibku. (zdroj: Pixabay)


Reklama

V ústech se nachází přes 700 druhů bakterií, podle vědců se však některé z nich přenášejí snadněji než jiné. V rámci pokusu se líbalo 21 párů, přičemž jeden z každé dvojice předtím vypil probiotický nápoj s dobře identifikovatelnou směsí mikrobů.

„Francouzský polibek vás v krátkém čase snadno vystaví obrovskému množství bakterií,“ vysvětlil autor výzkumu profesor Remco Kort, „ale jen některým mikroorganismům, jež se polibkem přenesly, se podařilo usadit na jazyce.“ 

TIP: Vyhněte se trapasu: Mapa polibků poradí, jak správně líbat

Kontakt ústy není ani zdaleka výhradní dovedností lidské rasy. Nějaká forma ústního kontaktu byla pozorována u široké škály zvířat, včetně ryb, ptáků nebo primátů. Polibek spojený s intimitou, při zapojení jazyka, se však podle vědců jeví jako adaptivní chování jedinečné pro lidstvo. Tento typ náklonosti je přitom běžný u více než 90 % všech známých lidských kultur.

V antickém Římě se bral polibek velmi vážně a měl povahu právního aktu, který nedovoloval žádnou libovůli. Teoretici dokonce rozpracovali „polibkové právo“ (ius osculi) do norem, jež detailně určovaly, kdo koho smí políbit. Polibek si v minulosti ale vysloužil i zvláštní omezení. Druhý císař Římské říše Tiberius, který odmítal své příbuzné líbat na veřejnosti, vydal například nařízení omezující počet polibků v rodině nejvýše na dva za den pro ženu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Microbiome

  • Zdroj fotografií: PixabayDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907