Při desetisekundovém polibku si partneři vymění až 80 000 000 bakterií

06.03.2021 - Zuzana Teličková

Nizozemští vědci zjistili, že při desetisekundovém polibku dojde k přenosu až 80 milionů bakterií

<p><strong>80 000 000  bakterií si partneři vymění při polibku.</strong> <em>(zdroj: Pixabay)</em></p>

80 000 000  bakterií si partneři vymění při polibku. (zdroj: Pixabay)


Reklama

V ústech se nachází přes 700 druhů bakterií, podle vědců se však některé z nich přenášejí snadněji než jiné. V rámci pokusu se líbalo 21 párů, přičemž jeden z každé dvojice předtím vypil probiotický nápoj s dobře identifikovatelnou směsí mikrobů.

„Francouzský polibek vás v krátkém čase snadno vystaví obrovskému množství bakterií,“ vysvětlil autor výzkumu profesor Remco Kort, „ale jen některým mikroorganismům, jež se polibkem přenesly, se podařilo usadit na jazyce.“ 

TIP: Vyhněte se trapasu: Mapa polibků poradí, jak správně líbat

Kontakt ústy není ani zdaleka výhradní dovedností lidské rasy. Nějaká forma ústního kontaktu byla pozorována u široké škály zvířat, včetně ryb, ptáků nebo primátů. Polibek spojený s intimitou, při zapojení jazyka, se však podle vědců jeví jako adaptivní chování jedinečné pro lidstvo. Tento typ náklonosti je přitom běžný u více než 90 % všech známých lidských kultur.

V antickém Římě se bral polibek velmi vážně a měl povahu právního aktu, který nedovoloval žádnou libovůli. Teoretici dokonce rozpracovali „polibkové právo“ (ius osculi) do norem, jež detailně určovaly, kdo koho smí políbit. Polibek si v minulosti ale vysloužil i zvláštní omezení. Druhý císař Římské říše Tiberius, který odmítal své příbuzné líbat na veřejnosti, vydal například nařízení omezující počet polibků v rodině nejvýše na dva za den pro ženu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Microbiome

  • Zdroj fotografií: Pixabay

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za trochu lásky soudní proces zničil Oscaru Wildovi život, vztah, čest i pověst. Vypočítavý mladík poznal, kolik může ze zoufalého básníka vymáčknout. Pak jej neváhal odvrhnout.

Historie

Miliardy vyhozených roušek nikdo nerecykluje. Končí tak coby odpad i v řekách a oceánech.

Zajímavosti
Reklama
Věda

Skupině žoldnéřů zatčených v Harare velel Simon Mann (uprostřed), bývalý důstojník SAS a spoluzakladatel firem Exexutive Outcomes a Sandline International.

Válka

Čínská jednička: Dlouhý pochod 5

Nejvýkonnější nosná raketa lidové republiky je v provozu od letošního roku. Na výšku měří 62 m, její hmotnost dosahuje 880 tun. Středový stupeň má průměr 5 m a lze k němu připojit až čtyři boční, o průměru 3,35 m. Centrální stupeň pohání nejsilnější čínský kryogenní raketový motor YF-77, jako pohonné hmoty slouží kapalný vodík a kyslík. Dlouhý pochod 5 (Čchang-čeng 5, CZ-5) se svými parametry téměř vyrovná americké Deltě IV Heavy: Na nízkou oběžnou dráhu dopraví i 25 tun nákladu. Uplatnění najde například při vynášení lunárních či planetárních sond a při výstavbě nové čínské vesmírné stanice. (foto: CNSA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907