Příběhy vojáků z polského tažení (5): Major Hubal, poslední voják a první partyzán

15.05.2020 - Miroslav Mašek

Příběh Henryka Dobrzanského, známého ve své domovině jako „poslední voják a první partyzán“, by vydal na hollywoodský film

<p>Partyzánský oddíl Henryka Do­brzanského bojoval až do jara 1940.</p>

Partyzánský oddíl Henryka Do­brzanského bojoval až do jara 1940.


Reklama

Henryk Dobrzanský (1897–1940) se narodil do šlechtického rodu a od dětství tíhl k armádě. Prvotní výcvik prodělal už v patnácti a po vypuknutí Velké války se přihlásil do Polských legií, v jejichž řadách absolvoval řadu bitev. Po osamostatnění Polska bojoval proti bolševikům, za což obdržel četná vyznamenání.

Šílený major

Ve 20. a 30. letech sloužil Dobrzanski u kavalerie a vypracoval se ve schopného velitele. A také výjimečně zdatného jezdce, což zúročil jako reprezentant Polska v parkurových závodech. Před válkou se už v šarži majora stal zástupcem velitele 110. záložního hulánského regimentu – určeného pro druhý sled, ale kvůli rychlému německému postupu už 11. září 1939 nasazeného do bojů. Vpád Rudé armády zastihl hulány u Grodna, po jehož kapitulaci dostali rozkaz stáhnout se do Litvy. Velitel pluku podplukovník Jerzy Dąbrowski se raději pokusil proniknout k Varšavě, avšak po těžkých ztrátách jednotku rozpustil. 

Dobrzanski tento krok odmítl, převzal velení zbývajících 180 vojáků a pokračoval k metropoli. Když 27. září z rádia zazněla zpráva o její kapitulaci, oznámil svým mužům odhodlání dál bojovat proti okupantům. Pět desítek z nich výzvu vyslyšelo a vydali se na jih s cílem probít se do Maďarska. U Dęblina se oddílu podařilo přemoci skupinu Němců, což Dobrzanského motivovalo ke změně rozhodnutí – zůstat na mateřské půdě a bít se do posledního dechu. Zbytek pluku se proměnil v partyzánskou skupinu a její velitel přijal krycí jméno Hubal.

V dalších měsících odbojáři absolvovali několik úspěšných střetů s nepřítelem v okolí Kielců. Civilisté jim pomáhali vyhýbat se léčkám, za což okupanti stovky osob popravili. Nakonec se Němci rozhodli s „šíleným majorem“ rázně skoncovat a na jaře 1940 ustavili silný pronásledovací oddíl. Zřejmě kvůli zradě padli partyzáni 30. dubna do léčky a podlehli přesile. Raněného Hubala okupanti dobili, mrtvolu pro výstrahu vystavili a poté zřejmě spálili.

Příběhy vojáků z polského tažení:

  • Zdroj textu:

    II. světová Speciál

  • Zdroj fotografií: Wikipedia, Bundesarchiv (via Wikipedia), fotoarchiv VÚA-VHA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Autoportrét roveru Curiosity na náhorní plošině Naukluft na úpatí Mount Sharp.

Vesmír

Nesourodá dvojice z Pompejí zahynula strašnou smrtí v pyroklastickém mračnu.

Věda

Landwasserský viadukt je jednokolejný šestiklenbový zakřivený železniční viadukt, který se vine nad švýcarskou říčkou Landwasser a spojuje zastávky Alvaneu a Filisur. Na své jihovýchodní straně ústí do 216 metrů dlouhého Landwasserského tunelu. Viadukt navrhl Alexander Acatos a v letech 1901 až 1902 jej postavila firma Müller & Zeerleder. Stavba, která se nachází ve výšce přes tisíc metrů nad mořem, je 65 metrů vysoká a na délku měří 136 metrů. Od roku 2008 je viadukt součástí kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Revue

Situace zachycená na tomto snímku nebývá příliš často k vidění. Obrázek samice medvěda hnědého s mládětem na zádech má však logické vysvětlení.

Příroda

Interiér londýnské kavárny na přelomu 18. a 19. století. Ženská petice proti pití kávy vylíčila kafaře jako neschopné impotenty.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907