Příběhy vojáků z polského tažení (2): Zachránce Frank Neubert

12.04.2020 - Miroslav Mašek

Ačkoliv příběhy většiny bojovníků německo-polského střetu z podzimu 1939 překryl čas, některé se přece jen vymykaly natolik, že svou zajímavostí přetrvaly do dnešních dnů. Platí to i o příběhu neznámého četaře Franka Neuberta

<p>Frank Neubert létal na junkersech od roku 1936 a do konce války absolvoval celkem 350 bojových letů.</p>

Frank Neubert létal na junkersech od roku 1936 a do konce války absolvoval celkem 350 bojových letů.


Reklama

První bojové akce provedly střemhlavé bombardéry Ju 87B a pilotovi jedné ze stuk se přitom podařilo dosáhnout premiérového sestřelu války. Trojice strojů ze Sturzkampfgeschwader 2 „Immelmann“ vzlétla 1. září ve 4.45 z letiště Nieder-Ellguth. Formaci vedl proslulý plachtař major Oscar Dinort, avšak proslavit se měl dosud neznámý četař Frank Neubert (1915–2003), který na junkersech létal už od roku 1936.

Památný souboj Neubert později popsal takto: „Dostali jsme rozkaz udeřit na letiště v Krakově. Po svržení pum jsme opět zamířili nad území Říše a nabrali výšku. Vtom jsem spatřil vpravo pod námi polní letiště, kolem něhož kroužila letadla, a přímo před našimi stroji se objevila osamělá stuka napadená dvojicí stíhačů. Rozhodl jsem se kamarádovi pomoct a snažil se dostat do palebné pozice."

Zachránil spolubojovníka

Neubertovi vzpomínky pokračují: „Když se mi to podařilo, vypálil jsem, ale bez úspěchu. Teprve po druhé dávce jsem spatřil, jak se stopovky zaryly do kokpitu protivníka. Nejprve se zdálo, že stroj zůstal nepoškozen, a tak jsem nastoupil ke třetí zteči. Náhle se letoun rozprskl jako ohnivý míč a úlomky nám prolétly kolem uší. Obrátil jsem se proti druhé stíhačce, jenže protivník se odpoutal elegantním manévrem a zmizel.“

Junkersy se vrátily na letiště a bez dalších příhod přistály. Poručík Brandenburg, pilot napadeného letounu, prý padl Neubertovi kolem krku se slovy: „Zachránil jsi mi život.“ V sestřelené stíhačce PZL P.11c našel smrt kapitán Mieczysław Medwecki

TIP: Hans-Joachim Marseille: Hitlerova obávaná hvězda Afriky

Neubert se zapojil i do kampaní proti Francii a Anglii, roku 1941 bombardoval jugoslávská vojska a řecké přístavy, přičemž za potopení tankeru obdržel Železný kříž. Od podzimu 1942 létal na východní frontě v bitevníku Hs 129, v lednu 1943 přežil po zásahu projektilem z protiletadlového kanonu těžké zranění. Na konci války patřil k nejzkušenějším bitevním pilotům Luftwaffe s asi 350 bojovými lety, později u Bundeswehru dosáhl hodnosti podplukovníka.

Příběhy vojáků z polského tažení:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907