Příběhy vojáků z polského tažení (7): Válka skrze objektiv Kurta Seeligera

29.05.2020 - Miroslav Mašek

Ačkoliv příběhy většiny bojovníků německo-polského střetu z podzimu 1939 překryl čas, některé se přece jen vymykaly natolik, že svou zajímavostí přetrvaly do dnešních dnů.

<p>Kurt Seeliger (vlevo) se svými spolubojovníky.</p>

Kurt Seeliger (vlevo) se svými spolubojovníky.


Reklama

Ačkoliv se Kurt Seeliger (1895–1968) narodil německým rodičům v australském Harwoodu, od deseti let žil v Brunšvicku. Po vojenské službě za Velké války studoval architekturu, začátkem 30. let přijal místo vládního úředníka v Gandersheimu a posléze v Blankenburgu. V květnu 1933 vstoupil Seeliger do NSDAP i záloh SA, v době vypuknutí války už měl kapitánskou hodnost a velel baterii motorizovaného pozorovacího praporu č. 13. S ním se zapojil do polského tažení a svou účast dokumentoval na fotografiích, na jejichž zadní stranu psal poznámky o okolnostech pořízení. 

Válka skrze objektiv

Kromě snímků o každodenním postupu jednotky zaznamenával Seeliger i zničené polské objekty a těžké zbraně Wehrmachtu v akci. Jakousi protiváhu představují venkovské scenérie a idylická krajina, přičemž na řadě fotografií se vyskytují též podrobné údaje o datu a místě. Celkem Seeliger od srpna do října 1939 pořídil 96 snímků, které se spolubojovníkům natolik líbily, že požadovali jejich kopie a neváhali za ně zaplatit. Proto autor na rub doplnil „objednávkové číslo“, jež zájemcům umožnilo jednoduše vybírat žádaný kus. 

Co se týče pohledu na válku a nepřítele, vyjadřoval se Seeliger jako „dobyvatel“ a užíval protislovanská a antisemitská klišé. Polskou rolnici nazval v popisku „courou, která byla chromá, měla svrab a hlavu plnou vší“. Jiný záběr ukazuje obyvatele Szczercówa, kteří se po kapitulaci vrátili domů. Seeliger to komentoval slovy: „Židé jen handlovali a handrkovali se.“

Část snímků ukazuje i válečné zločiny Němců – u těchto fotografií se komentáře většinou neobjevují, případně pravou podstatu události skrývají. Kupříkladu záběr zastřeleného polského vojáka z 9. září fotograf nazval „Mrtvý Polák v Zakościele“. Muž má však svázané ruce za zády, takže byl zavražděn až po zajetí. Od roku 1941 velel Seeliger automobilovým útvarům v Itálii a Rusku, po válce se přestěhoval do Wolfenbüttelu a opět pracoval jako úředník. Jeho snímky lze zhlédnout na onlinesammlungen.ghwk.de.

Příběhy vojáků z polského tažení:

  • Zdroj textu:

    II. světová Speciál

  • Zdroj fotografií: Wikipedia, Bundesarchiv (via Wikipedia), fotoarchiv VÚA-VHA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907