Přichází éra eko-pohřebnictví: Po smrti namísto tradičního pohřbu zkompostovat

25.04.2019 - Stanislav Mihulka

Americká firma nabízí netradiční ekologickou formu pohřbu – tělo zemřelého je při něm zkompostováno a přeměněno na kvalitní zeminu…

<p>Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.</p>

Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.


Reklama

Washington je na dobré cestě k tomu, aby se stal prvním státem USA, kde bude povoleno pohřbení „přírodní organickou redukcí“, čili zkompostováním. Příslušný zákon „Concerning human remains“ již prošel legislativním procesem a teď již jen zbývá, aby ho podepsal demokratický guvernér Jay Inslee. Pokud guvernér zákon podepíše, měl by začít platit od 1. května 2020.

Zmíněný zákon dává lidem právo, aby své tělo nechali zpracovat takovým způsobem, že se během několika týdnů změní v kompost. Podle podporovatelů zákona je to možnost, jak se svým tělem naložit vstřícně k přírodě a bezpečně. 

TIP: Moderní urny umožní pozůstalým vypěstovat si z popela zemřelých stromy

V USA připravuje pohřby kompostováním společnost Recompose. Tělo při takovém pohřbu bude uloženo v rotující nádobě s kontrolovanou teplotou a se speciální atmosférou, společně s kusy dřeva a slámou. Výsledkem procesu kompostování jedné osoby má být asi tři čtvrtě metru krychlového zeminy, do které si pozůstalí mohou zasadit stromy či rostliny, pokud si to přejí. 

Podle zástupců společnosti Recompose jsou standardní pohřby neekologické – pohřbívání do země je podle nich plýtváním cenným půdním fondem a při zpopelnění jsou zase do ovzduší emitovány prachové částice a oxid uhličitý.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907