Přichází éra eko-pohřebnictví: Po smrti namísto tradičního pohřbu zkompostovat

25.04.2019 - Stanislav Mihulka

Americká firma nabízí netradiční ekologickou formu pohřbu – tělo zemřelého je při něm zkompostováno a přeměněno na kvalitní zeminu…

<p>Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.</p>

Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.


Reklama

Washington je na dobré cestě k tomu, aby se stal prvním státem USA, kde bude povoleno pohřbení „přírodní organickou redukcí“, čili zkompostováním. Příslušný zákon „Concerning human remains“ již prošel legislativním procesem a teď již jen zbývá, aby ho podepsal demokratický guvernér Jay Inslee. Pokud guvernér zákon podepíše, měl by začít platit od 1. května 2020.

Zmíněný zákon dává lidem právo, aby své tělo nechali zpracovat takovým způsobem, že se během několika týdnů změní v kompost. Podle podporovatelů zákona je to možnost, jak se svým tělem naložit vstřícně k přírodě a bezpečně. 

TIP: Moderní urny umožní pozůstalým vypěstovat si z popela zemřelých stromy

V USA připravuje pohřby kompostováním společnost Recompose. Tělo při takovém pohřbu bude uloženo v rotující nádobě s kontrolovanou teplotou a se speciální atmosférou, společně s kusy dřeva a slámou. Výsledkem procesu kompostování jedné osoby má být asi tři čtvrtě metru krychlového zeminy, do které si pozůstalí mohou zasadit stromy či rostliny, pokud si to přejí. 

Podle zástupců společnosti Recompose jsou standardní pohřby neekologické – pohřbívání do země je podle nich plýtváním cenným půdním fondem a při zpopelnění jsou zase do ovzduší emitovány prachové částice a oxid uhličitý.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír
Revue

Karel Ludvík (vlevo) s bratry

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907