Přichází éra eko-pohřebnictví: Po smrti namísto tradičního pohřbu zkompostovat

25.04.2019 - Stanislav Mihulka

Americká firma nabízí netradiční ekologickou formu pohřbu – tělo zemřelého je při něm zkompostováno a přeměněno na kvalitní zeminu…

<p>Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.</p>

Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.


Reklama

Washington je na dobré cestě k tomu, aby se stal prvním státem USA, kde bude povoleno pohřbení „přírodní organickou redukcí“, čili zkompostováním. Příslušný zákon „Concerning human remains“ již prošel legislativním procesem a teď již jen zbývá, aby ho podepsal demokratický guvernér Jay Inslee. Pokud guvernér zákon podepíše, měl by začít platit od 1. května 2020.

Zmíněný zákon dává lidem právo, aby své tělo nechali zpracovat takovým způsobem, že se během několika týdnů změní v kompost. Podle podporovatelů zákona je to možnost, jak se svým tělem naložit vstřícně k přírodě a bezpečně. 

TIP: Moderní urny umožní pozůstalým vypěstovat si z popela zemřelých stromy

V USA připravuje pohřby kompostováním společnost Recompose. Tělo při takovém pohřbu bude uloženo v rotující nádobě s kontrolovanou teplotou a se speciální atmosférou, společně s kusy dřeva a slámou. Výsledkem procesu kompostování jedné osoby má být asi tři čtvrtě metru krychlového zeminy, do které si pozůstalí mohou zasadit stromy či rostliny, pokud si to přejí. 

Podle zástupců společnosti Recompose jsou standardní pohřby neekologické – pohřbívání do země je podle nich plýtváním cenným půdním fondem a při zpopelnění jsou zase do ovzduší emitovány prachové částice a oxid uhličitý.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907