Příjezd Isabely Parmské na svatbu s budoucím císařem Josefem II.

31.10.2015 - Monika Slezáková


Reklama

Nevěsta budoucího rakouského císaře Josefa II. přijela na vdavky do Vídně ve velkém stylu. Aby také ne, vždyť Isabela Parmská byla vnučkou samotného francouzského krále Ludvíka XV. Sňatková politika Marie Terezie se v tomto případě ukázala jako mistrný tah. Nejen, že Isabela oplývala urozeným původem, krásnou a inteligencí, ale manželství s Josefem, uzavřené 6. října 1760, se zdálo být šťastným.

Alespoň na první pohled. Přestože přivedla na svět dvě dcery, z nichž jedna zemřela krátce po porodu, začala se svému muži odcizovat a stále více hledala oporu v jeho sestře Marii Kristině. O zvláštním poutu mezi oběma ženami bylo napsáno mnohé. Je však pravděpodobné, že o hlubokých citech, které jeho žena chovala k Mimi a nikoliv k němu, nevěděl.

Z manželského svazku se rakouský následník trůnu dlouho netěšil. V podzimních dnech roku 1763 udeřily na vídeňském dvoře neštovice. Zatímco se princezny Marie Kristina a Marie Antonie poměrně rychle uzdravily, hleděla Isabela vstříc blížícímu se konci. Přestože bděl Josef dnem i nocí u lůžka nemocné, konec ale odvrátit nedokázal. 23. listopadu 1763 Isabela zemřela.

 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907