Příjezd Isabely Parmské na svatbu s budoucím císařem Josefem II.

31.10.2015 - Monika Slezáková


Reklama

Nevěsta budoucího rakouského císaře Josefa II. přijela na vdavky do Vídně ve velkém stylu. Aby také ne, vždyť Isabela Parmská byla vnučkou samotného francouzského krále Ludvíka XV. Sňatková politika Marie Terezie se v tomto případě ukázala jako mistrný tah. Nejen, že Isabela oplývala urozeným původem, krásnou a inteligencí, ale manželství s Josefem, uzavřené 6. října 1760, se zdálo být šťastným.

Alespoň na první pohled. Přestože přivedla na svět dvě dcery, z nichž jedna zemřela krátce po porodu, začala se svému muži odcizovat a stále více hledala oporu v jeho sestře Marii Kristině. O zvláštním poutu mezi oběma ženami bylo napsáno mnohé. Je však pravděpodobné, že o hlubokých citech, které jeho žena chovala k Mimi a nikoliv k němu, nevěděl.

Z manželského svazku se rakouský následník trůnu dlouho netěšil. V podzimních dnech roku 1763 udeřily na vídeňském dvoře neštovice. Zatímco se princezny Marie Kristina a Marie Antonie poměrně rychle uzdravily, hleděla Isabela vstříc blížícímu se konci. Přestože bděl Josef dnem i nocí u lůžka nemocné, konec ale odvrátit nedokázal. 23. listopadu 1763 Isabela zemřela.

 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907