Primární zrcadlo teleskopu Jamese Webba je konečně kompletní

05.02.2016 - Martin Reichman

Všech osmnáct segmentů primárního zrcadla vesmírného teleskopu Jamese Webba je na svém místě. Nyní je na řadě optika


Reklama

Poslední z 18 segmentů primárního zrcadla vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) dosedlo na své místo tuto středu. Nejdůležitější část největšího a nejsilnějšího kdy sestrojeného vesmírného dalekohledu je tak kompletní. Celková plocha primárního zrcadla JWST bude sedmkrát větší než v případě Hubbleova teleskopu, což vědcům umožní nahlédnout hlouběji do vesmírného prostoru a pozorovat slabší objekty. Velké zrcadlo jim také dovolí pořizovat snímky s mimořádným rozlišením.

Největší šperk

Jednotlivé části zrcadla měří 1,3 metru v průměru a váží přibližně 40 kilogramů. Celkový průměr primárního zrcadla je 6,5 metru. Vyrobené je z beryllia, které je nejen mimořádně lehké, ale také tepelně a mechanicky odolné. Do vesmíru by se měl nový teleskop podívat v roce 2018.

„Montáž primárního zrcadla je významný milník a vyvrcholení desetileté práce – od návrhu, výroby, testování až po montáž zrcadla,“ řekl Lee Feinberg, manažer Goddardova kosmického střediska, kde montáž probíhala.

Dalším krokem bude montáž optiky a testování všech komponent. Jak ukázal případ Hubbleova dalekohledu, bude tato fáze pro teleskop naprosto klíčová. Na rozdíl od Hubbla totiž není v případě JWST prostor pro nepřesnosti. Vzhledem ke vzdálenosti v jaké bude JWST operovat jsou jakékoli servisní mise vyloučené

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, Chris Gunn

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sibiř je dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.

Věda

Jed Giulie Tofany prý byl bez chuti a zápachu, takže ho oběť v nápoji či pokrmu nepoznala. Kateřina Medicejská (vpravo) zase využila svatbu své dcery, na níž se sjelo množství lidí, k masakru protestantů.

Zajímavosti

Nově objevená skvrna se nalézá poblíž slavné Velké rudé skvrny Jupiteru.

Vesmír

Základní jednotkou je u dželad „rodina“ tvořená jedním samcem a několika samicemi

Příroda

Legendární německé „hakly“ našly uplatnění i v poválečné čs. armádě. Na snímku rekonstrukce bojů.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907