Případy oklamané vědy (2): Buňky na každou nemoc

20.02.2016 - Kateřina Vašků

Jihokorejský biolog Woo-suk Hwang platil za vědeckou superstar. Úspěch stíhal úspěch, a zdálo se, že Nobelova cena je pro něj jen otázkou času. Nakonec ale Hwangova bublina přece jen splaskla


Reklama

Profesor Woo-suk Hwang ze Soulské národní univerzity patřil svého času k nejslavnějším biologům světa. Jeho hlavním tématem se stalo klonování zvířat, především krav či prasat. V jeho laboratořích se tak narodila například telata s upravenou dědičnou informací nebo první naklonovaný pes jménem Snuppy.

Počátkem 21. století profesor přesedlal na léčebné klonování. A úspěch se mu nevyhýbal ani tam – nejprve naklonoval třicet lidských embryí a posléze získal z kmenových buněk lidského emrya několik buněčných řad, které měli lékaři v budoucnu využít k léčbě řady chorob, včetně nemocí srdce či ochrnutí.

Objev katapultoval Hwanga mezi vědecké superstar: těšil se slávě, penězům a o tom, že se blíží ocenění Nobelovou cenou, nepochyboval.

Vajíčka od kolegyň

Jenže Achillovou patou se mu nakonec stala právě jeho nabubřelost. Když roku 2005 prohlásil, že umí vypěstovat léčebné buňky prakticky pro kohokoli, vědci začali pochybovat. Navíc se u svých podřízených netěšil právě nejlepší pověsti. Když jedna zaměstnankyně potvrdila, že ji násilím nutil k odběru vajíček, zaklepala u dveří jeho laboratoře vyšetřovací komise. Žádné podvrhy se tam ovšem nikdy nenašly – léčebné buňky si totiž profesor kompletně vymyslel.

Vláda mu odebrala veškeré tituly, z univerzity dostal vyhazov a sponzoři se k němu otočili zády. Poté co byl shledán vinným ze zpronevěry a porušování bioetických norem, jej korejský soud roku 2009 na dva roky podmíněně odsoudil. „Byl jsem zaslepený prací a touhou po úspěchu,“ pronesl během sezení na svoji obhajobu a toho, co udělal, prý hořce litoval. Když skandál pomalu zahladil čas, přesunul se Hwang do výzkumného centra v jihokorejském Jonginu, kde ve svém bádání nadále pokračuje a dokonce začal znova publikovat.

Seriál Případy oklamané vědy

Falešní předkové a pomsta slavného spiritisty (vyšlo 17. února)

Buňky na každou nemoc (vyšlo 20. února)

Perpetuum mobile na kliku (vychází 23. února)

Pravěk oblečený v džínách (vychází 26. února)

Záhada potetovaných žab (vychází 29. února)

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Shutterstock, Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907