Přípravy v plném proudu: Loď Crew Dragon se chystá na historický start

20.05.2020 - Stanislav Mihulka

Ve středu 27. května by měli po dlouhých 9 letech na palubě lodi Crew Dragon vyrazit do vesmíru první astronauté z americké půdy

<p>Příjezd kosmické lodi Crew Dragon na startovací komplex LC-39</p>

Příjezd kosmické lodi Crew Dragon na startovací komplex LC-39


Reklama

Na startovacím komplexu 39 (LC-39) Vesmírného střediska Johna F. Kennedyho na floridském mysu Canaveral probíhají intenzivní přípravy na historickou misi americké kosmonautiky. Tento komplex již zažil slavné dny programu Apollo i letů raketoplánů Space Shuttle. A teď ho zase bude sledovat celý svět.

Právě odtud by totiž ve středu 27. května (2020) měla vzlétnout první soukromá pilotovaná vesmírná mise v dějinách. Letu nazvaného Demo-2 se zúčastní astronauti Doug Hurley a Bob Behnken, kteří by měli letět na Mezinárodní vesmírnou stanici, a pak zase zpátky na Zemi, na palubě kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX.

Přípravy lodi Crew Dragon

V pátek 15. května loď Crew Dragon urazila nepříliš dlouhou pozemní část své cesty na oběžnou dráhu. Vydala se z výrobního zařízení společnosti SpaceX, které se nalézá v prostoru základny Cape Canaveral Air Force Station, do sousedního Vesmírného střediska Johna F. Kennedyho. Tam se bude kosmická loď připravovat až do chvíle, než vyrazí na oběžnou dráhu, na špici nosné rakety Falcon 9.

TIP: Kosmická loď Dragon pro lidskou posádku už trénuje na startovací rampě

Pokud se let lodi Crew Dragon podaří a astronauté Hurley a Behnken se úspěšně dopraví na ISS a zase zpět, půjde o první pilotovaný kosmický let z americké půdy od roku 2011. Američané a především NASA v minulosti podcenili vývoj vlastních kosmických lodí a v posledních letech museli spoléhat na lety ruských lodí. Pokud vše půjde podle plánu, ještě letos by mohla na palubu ISS letět s lodí Crew Dragon další americká posádka.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA/Kim Shiflett

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907