Přípravy v plném proudu: Loď Crew Dragon se chystá na historický start

20.05.2020 - Stanislav Mihulka

Ve středu 27. května by měli po dlouhých 9 letech na palubě lodi Crew Dragon vyrazit do vesmíru první astronauté z americké půdy

<p>Příjezd kosmické lodi Crew Dragon na startovací komplex LC-39</p>

Příjezd kosmické lodi Crew Dragon na startovací komplex LC-39


Reklama

Na startovacím komplexu 39 (LC-39) Vesmírného střediska Johna F. Kennedyho na floridském mysu Canaveral probíhají intenzivní přípravy na historickou misi americké kosmonautiky. Tento komplex již zažil slavné dny programu Apollo i letů raketoplánů Space Shuttle. A teď ho zase bude sledovat celý svět.

Právě odtud by totiž ve středu 27. května (2020) měla vzlétnout první soukromá pilotovaná vesmírná mise v dějinách. Letu nazvaného Demo-2 se zúčastní astronauti Doug Hurley a Bob Behnken, kteří by měli letět na Mezinárodní vesmírnou stanici, a pak zase zpátky na Zemi, na palubě kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX.

Přípravy lodi Crew Dragon

V pátek 15. května loď Crew Dragon urazila nepříliš dlouhou pozemní část své cesty na oběžnou dráhu. Vydala se z výrobního zařízení společnosti SpaceX, které se nalézá v prostoru základny Cape Canaveral Air Force Station, do sousedního Vesmírného střediska Johna F. Kennedyho. Tam se bude kosmická loď připravovat až do chvíle, než vyrazí na oběžnou dráhu, na špici nosné rakety Falcon 9.

TIP: Kosmická loď Dragon pro lidskou posádku už trénuje na startovací rampě

Pokud se let lodi Crew Dragon podaří a astronauté Hurley a Behnken se úspěšně dopraví na ISS a zase zpět, půjde o první pilotovaný kosmický let z americké půdy od roku 2011. Američané a především NASA v minulosti podcenili vývoj vlastních kosmických lodí a v posledních letech museli spoléhat na lety ruských lodí. Pokud vše půjde podle plánu, ještě letos by mohla na palubu ISS letět s lodí Crew Dragon další americká posádka.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA/Kim Shiflett

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907